Dodávky elektriny pre budúci rok vzrástli o 6,4 percenta, čo je v Nemecku, najväčšom európskom trhu s elektrinou, historické maximum. Francúzsko, ktoré elektrinu väčšinou exportuje, bude musieť ,,vysať" zásoby zo susedných krajín, keďže v najchladnejších mesiacoch roka jadrové výpadky obmedzujú výrobu.

Situácia je vážna

Kríza je taká vážna, že núti továrne obmedziť produkciu, alebo ju dokonca úplne zastaviť, informuje agentúra Bloomberg.

Spoločnosť Aluminium Dunkerque Industries France v posledných dvoch týždňoch obmedzila výrobu v dôsledku vysokých cien energie, zatiaľ čo Nyrstar spoločnosti Trafigura pozastaví výrobu vo svojej zinkovej fabrike vo Francúzsku už v prvom januárovom týždni.

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Lode so zemným plynom sa otáčajú v strede cesty, lákajú ich rekordné ceny v Európe

Rumunský výrobca hnojív Azomures produkciu dočasne zastavil. Spoločnosť Electricite de France SA minulý týždeň uviedla, že zastaví štyri reaktory, ktoré predstavujú 10 percent národnej jadrovej kapacity, čím zaťaží energetické siete, ktoré už teraz čelia chladnému počasiu.

Cena sa zvýšila trojnásobne

Podľa agentúry bude začiatkom januára 30 percent francúzskej jadrovej kapacity mimo prevádzky, čím sa zvýši jeho závislosť od plynu, uhlia a dokonca aj ropy.

Ceny rastú tak rýchlo, že Európska energetická burza v utorok (21. december) zvýšila maximálnu cenu za objednávky, párovanie obchodov a registráciu obchodov s power futuritami na 3 000 eur za megawatthodinu z pôvodných 999,98 eur.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe vzrástli na nové historické maximum