Na východnom Slovensku úradujú energetickí podvodníci. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej (VSD) Andrea Forbergerová, neznáme osoby majú osobne navštevovať domácnosti a nahovárať ich na objednanie a okamžité zaplatenie revíznej správy.

Revíznu správu neposkytujú

Zákazníkov majú navádzať na okamžitú hotovostnú úhradu pod zámienkou výhodnej ceny, ktorá sa má v budúcnosti rapídne zvýšiť. VSD zachytila „akciovú“ cenu podvodníkov na úrovni 200 eur, pričom táto sa má vyšplhať onedlho na takmer 350 eur.

Východoslovenská distribučná, ktorá pôsobí na východnom Slovensku a časti Banskobystrického kraja, sa dištancuje od takéhoto konania a dnes, ani v minulosti, dokonca ani neposkytuje revíznu správu pre domovú elektroinštaláciu.

„VSD niekoľkokrát a pri rôznych príležitostiach zdôraznila, že domáca elektroinštalácia je výhradne v rukách ich majiteľov, za majetkovým rozhraním distribútora. Je pravdou, že odberatelia si môžu od VSD objednať rôzne odborné služby, avšak netýkajú sa domovej elektroinštalácie,“ uviedla Forbergerová.

Úhrada v hotovosti a časový tlak

Ak by im aj podvodné skupiny ponúkali služby, ktoré má VSD vo svojom portfóliu, varovným signálom je podľa východoslovenských energetikov vždy podmieňovanie služby okamžitou úhradou v hotovosti. VSD totiž nikdy nežiada úhradu v hotovosti. Podvodníci na odberateľov taktiež vyvíjajú cenový či časový nátlak.

„Odporúčame, a nielen pri energo-podvodníkoch, požadovať od neznámych osôb preukaz zamestnanca alebo povereného spolupracujúceho partnera. V prípade podozrenia, že sa niekto neoprávnene predstavuje v mene VSD, alebo ľudovo „elektrární“, tento podnet hneď ohlásiť na [email protected],“ zdôraznila Forbergerová.

VSD aj pre zabránenie takémuto nekalému konaniu zriadila svoj eShop www.vsdeshop.sk, kde si zákazníci môžu preklikať a zvážiť ponúkané služby, takisto ich bezhotovostne priamo uhradiť.

Ďalšie dôležité správy

Tokio.
Neprehliadnite

Vietor by mal zabezpečovať zhruba tretinu spotreby elektriny v Japonsku