Emisie skleníkových plynov vyprodukované ekonomickými aktivitami v Európskej únii sa v porovnaní s rokom 2008 znížili o takmer jednu štvrtinu. Oznámil to v stredu štatistický úrad EÚ Eurostat.

V minulom roku bolo podľa správy vypustených do atmosféry 3,6 miliardy ton oxidu uhličitého a ďalších plynov poškodzujúcich klímu. To zodpovedá poklesu o 22 percent oproti údajom z roku 2008.

Najviac z týchto emisií vyprodukoval výrobný priemysel. Ten vypustil 800 miliónov ton skleníkových plynov, čo je 22 percent z celkového množstva. Nasledovali domácnosti, ktoré dopravou a vykurovaním prispeli 21 percentami. Na treťom mieste sú s 20 percentami dodávky energie, napríklad elektriny a zemného plynu.

Najväčší pokles od roku 2008 zaznamenali ťažobný sektor (mínus 42 percent), dodávky energie (mínus 39 percent) a priemyselná výroba (mínus 23 percent).

Ďalšie dôležité správy

Protizločinecká jednotka NAKA zadržala vo štvrtok ráno 27. septembra 2018 osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Podľa informácií TASR akcia súvisí s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na snímke policajná páska na jednej z ulíc v meste Kolárovo, okres Komárno 27. septembra 2018. FOTO TASR - Milan Drozd
Neprehliadnite

V kauze emisie obvinili tri osoby, nikoho nezadržali