Ruskú vakcínu Sputnik V neschvaľujte k núdzovému použitiu, vyzýva Európska lieková agentúra (EMA) členské štáty Európskej únie. Lieková agentúra minulý týždeň začala priebežné hodnotenie vakcíny. Ruskou očkovacou látkou už očkuje Maďarsko, zakúpilo ju aj Slovensko. Česká republika by mala vakcíny dostať  do konca marca, píše portál novinky.cz.

Potrebujeme dokumenty, ktoré môžeme analyzovať. Nemáme zatiaľ ani potrebné dáta o zaočkovaných ľuďoch. Všetko je neznáme. Preto nalieham na štáty, aby nedávali súhlas ani k núdzovému využitiu," uviedla biochemička Christa Wirthumerová-Hocheová zo správnej rady EMA pre televíziu ORF.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne. Košice 1. marca 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

EMA prijala žiadosť výrobcu Sputnik V o spustenie registrácie

EMA ruskú vakcínu analyzuje a biochemička nevylúčila, že v budúcnosti bude očkovacia látka dostupná aj na európskom trhu. Christa Wirthumerová-Hocheová však dodala, že k tomuto kroku je potrebná analýza dát, na ktorých vedci z EMA pracujú.

Vakcínu zatiaľ hodnotí Výbor pre humánne lieky EMA, ktorý vyhodnocuje údaje pochádzajúce z laboratórnych štúdií a klinických skúšok. Podľa výsledkov potom bude možné požiadať EMA o hodnotenie vakcíny v rámci žiadosti o jej registráciu.

Z krajín Európskej únie doteraz Sputnik V využíva iba Maďarsko, ktoré na súhlas liekovej agentúry nečakalo. Dodávka vakcíny dorazila minulý pondelok aj na Slovensko, kde tento krok prispel k prehĺbeniu vládnej krízy.