Oslovil vás, aby ste ho zastupovali?

Áno, zvolili si ma traja obvinení a jedným z nich je aj Lučanský. Deň pred začatím výsluchov mi to oznámil vyšetrovateľ, ja som však mala už nariadené úkony v Banskej Bystrici, preto som sa k výsluchu týchto troch ľudí nemohla dostaviť. Požiadala som vyšetrovateľa, aby si zatiaľ zvolili niekoho iného a neskôr nech ma kontaktujú.

Obhajca Lučanského Matúš Beresecký sa mi aj ozval, ale problém bol v tom, že policajného exprezidenta dali do výkonu väzby v Prešove. A advokát musí byť v tomto procese neustále s klientom, musí konzultovať spis bod po bode, ja by som mu nevedela poskytnúť adekvátnu právnu pomoc v súvislosti s jeho výsluchom pred Špecializovaným trestným súdom. Preto som aj pánovi Bereseckému povedala, že vzhľadom na môj vek, diaľku a mizerné spoje nemôžem bývalého šéfa polície zastupovať.

Dialo sa niekedy také masívne zatýkanie, akého svedkom sme v ostatných dňoch? Mnohí ho prirovnávajú k čistkám v 50. rokoch…

To sa nedá s 50. rokmi porovnať. Vtedy sa vedelo, že nie sú žiadne dôkazy, že za zatýkaním je Štátna bezpečnosť. Bolo to za náboženské presvedčenie, za iné názory, ako všeobecná ideológia určovala. Množstvo informácií nasvedčovalo tomu, že ŠtB používala fyzický i psychický nátlak na vypočúvaných. Napríklad v procese s buržoáznymi nacionalistami prenikli informácie, že tak postupovali aj k presvedčenému komunistovi Gustávovi Husákovi a nechali ho stáť tri dni bosého v cele.

Takáto situácia z hľadiska polície a súdnictva tu nebola ani náhodou. Aj za socializmu boli prípady, keď sa vynášali informácie alebo sa niečo snažilo utajiť. Korupcia bola prevažne vo forme barterového obchodu. Ale žeby v polícii a justícii existovala takáto korupcia, to nie. Áno, vtedy bol Babinský… naňho prišlo množstvo anonymov, ale dlho sa mu nič nepodarilo preukázať, pretože k nemu chodili vysokopostavení súdruhovia. Ale to boli výkričníky, ktoré sa nedali udupať a neudupala ich ani polícia. (Stanislav Babinský bol aktér najväčšej politickej korupcie v bývalom Československu, v roku 1987 ho odsúdili za rozkrádanie socialistického majetku, poz. red.)

Ak sú podozriví stíhaní za skutky, ktoré boli medializované a vzhľadom na spoluprácu obvinených a dôkazy, ktoré boli pred vznesením obvinenia zadovážené, tak je zatýkanie dôvodné. V tejto fáze. Uvidíme, čo prinesie dokazovanie. S 50. rokmi to však neporovnávajme.

Nie je to spôsobené tým, že zatýkanie je v niektorých prípadoch demonštratívne a možno naozaj neopodstatnené?

Zásahy treba posudzovať podľa charakteru páchateľov trestnej činnosti, podľa možného predpokladu použitia sily zo strany toho, kto sa bude brániť. Akcie, pri ktorých zadržali niektorých podozrivých policajtov a vnikli do domu, kde mali robiť prehliadku, neboli neadekvátne.

Polícia sa nimi chcela aj pochváliť, pretože ťažko nájdeme taký európsky štát, kde by na takejto úrovni mala byť vybudovaná zločinecká skupina. To im až tak nezazlievam. Zásah u starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého a spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka naozaj boli nezmyselne demonštratívne a dramatické, pričom konkrétna situácia si takýto zásah nevyžadovala.

Oboch zadržali ozbrojení policajti za prítomnosti kamier a médií, i keď s políciou spolupracovali. Je to podľa vás v takom prípade nutné?

Absolútne to odmietam. Zadržanie Rudolfa Kusého bolo neadekvátne situácii, demonštratívne a dramatické. Mali si ho počkať v úrade a nie dole na ulici. Vedeli, že chodí do práce, o čom svedčí, že ho tam čakali. A oni si doniesli kameru, aby svet videl, že starosta pôjde do basy. Lebo nedovolí developerom stavať v stiesnenej bratislavskej lokalite Koliba. Ja som to takto vnímala a nikto mi to nemôže zazlievať.

Za podobnú akciu považujem aj zásah proti Jaroslavovi Haščákovi. A to z toho dôvodu, že veci, z ktorých je podozrivý, vznikli dávno predtým, ako mu bolo vznesené obvinenie. Tu je diametrálny rozdiel aj pri Kusom, aj pri Haščákovi, že tie prípady boli známe, pretože sa viedlo stíhanie vo veci. Gorila, to aj keby bol niekto slepý a hluchý, rezonovala v tejto spoločnosti, odkedy ju v roku 2006 Tom Nicholson uverejnil. To je 14 rokov, odkedy je Gorila predmetom konania polície a verejnosť bola o tom informovaná z množstva medializovaných skutočností.

Zadržaný Jaroslav Haščák
Zdroj: Jakub Kotian
Zadržaný Jaroslav Haščák

Vzhľadom na časový odstup a vzhľadom na to, že Haščák chodil poctivo vypovedať a prišiel na políciu, kam ho predvolali aj teraz, bolo použitie Lynx Commanda, ktoré ho priviezlo do Penty, demonštratívnym a dramatickým spôsobom totálne preexponované. Lynx Commando sa používa proti zločincom, ktorí sú mimoriadne nebezpeční. Toto jednoznačne považujem za teatrálne. A čo bolo úplne otrasné, že na civilných zamestnancov tam títo po zuby ozbrojení ľudia mierili samopaly.

Odštartovala zatýkanie bývalých vysokých policajných funkcionárov výpoveď obvineného exšéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa?

Keď Makóa zobrali, tak mu „doplo“, že vedia, do čoho je namočený. A uvedomil si, podľa mňa veľmi správne, že tu už nič nepomôže a že keď nebude hovoriť on, budú hovoriť iní a on bude ťahať za kratší koniec. To mu netreba zazlievať. Veľmi dobre vedel, že takáčovci vypovedali. A práve od nich vychádzali informácie, ako ho podplácali. On im pravdepodobne pomáhal aj v čase, keď sa nad nimi zmrákalo. Preto mal mať aj prsty v príprave vraždy vyšetrovateľa NAKA, ktorý robil na veciach organizovaného zločinu. Makó sa dobre rozhodol. Bude na orgánoch činných v trestnom konaní, či zabezpečia dostatok iných dôkazov, ktoré budú korešpondovať s jeho výpoveďami.

O úlohe kajúcnika sa teraz veľa hovorí. Stačí jeho výpoveď proti veľkým rybám na to, aby ich zadržali?

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE