Pokútnou zmenou pravidiel v rámci novelizácie nesúvisiaceho zákona sa má Slovensko dopracovať k menu (staro)nového guvernéra národnej banky. Návrh, ktorý majú poslanci na stole, posilňuje personálny i regulačný vplyv vlády na obsadenie kľúčových postov v centrálnej banke. A umožňuje znovuzvolenie guvernéra Ivana Šramka či iných členov bankovej rady, ktorým by to dnes platný zákon neumožnil.

Aby bolo pohŕdanie slušnosťou dokonalé, navrhovatelia sa tvária, akoby len vytvárali teoretickú možnosť predĺžiť niekomu mandát. Iste, všetci veríme, že zákon sa takto trápne a narýchlo mení preto, keby to náhodou niekto o dvadsať rokov potreboval. Z NBS sa neozývajú hlasné protesty proti týmto krokom, ktoré môžu oslabiť jej kredit. Nič šokujúce. Kreslo v centrálnej banke patrí v rámci verejnej sféry medzi najluxusnejšie.

Aký by mal byť nový guvernér? Mal by tvoriť dôstojnú protiváhu upozorňujúcu na zlý smer hospodárskej politiky. Znamená to vystupovať autoritatívnejšie a presvedčivejšie, než je súčasná produkcia nemastných-neslaných vyhlásení o potrebe šetriť. A mal by mať schopnosti a energiu vnútorne zreformovať skostnatenú inštitúciu, ktorá po vstupe do eurozóny stratila nárok na pár poschodí jej honosného sídla.

S centrálnymi bankármi je ten problém, že sa z nich ťažko vykoreňujú maniere členov exkluzívneho klubu. No ak niečo ukázala hospodárska kríza, je to fakt, že to nie sú žiadni mágovia, do ktorých rozhodnutí nemá čo plebs strkať nos. Centrálne banky zlyhali na poli monetárnej politiky aj dohľadu. Slovensko síce búrka vo finančnom sektore obišla, ale i vďaka tomu, že svojich desať percent HDP na ozdravenie bánk daňovníci investovali pred desaťročím.

Nový guvernér by mal byť pripravený na drobnohľad verejnosti pri hodnotení vnútornej efektívnosti i výkonu dozoru nad finančným trhom. Nie ako doteraz, keď napríklad na otázky TRENDU o reorganizácii NBS po prijatí eura nebol pred pár mesiacmi nikto ochotný odpovedať. A aj niektoré kontroverzné výkony dohľadu nad finančným trhom – prípady Akcenta či poisťovňa Rapid – by si zo strany centrálnej banky žiadali presvedčivejšie verejné vysvetlenia.

Z trojice, ktorá je dnes v čele NBS, nikto neukázal, že by dokázal priniesť do inštitúcie čerstvý vietor. No pragmaticky vzaté, po zohľadnení hrôzostrašných mien, ktoré v súvislosti s osobou nového guvernéra padali v kuloároch, je napríklad I. Šramko bezchybný kandidát. Ale bez ohľadu na špekulácie o mene budúceho šéfa NBS nikomu nepridá na dôstojnosti spôsob, akým sa ním stane.