Zvýhodnená cena silovej elektriny 61,21 eura za megawatthodinu (MWh) však bude obmedzená výškou spotreby do štyroch megawatthodín. Nad tento limit bude cena elektriny vyššia, upozornil v pondelok na stretnutí s novinármi minister hospodárstva Richard Sulík.

Posledné detaily zmluvy by mali byť dohodnuté v pondelok a v utorok a pred vlastným podpisom musí zmluvu odobriť aj Európska komisia.

„Priemerná spotreba domácností je 2,2 megawatthodiny ročne. Máme elektrinu pre všetky domácnosti, ale bude to zastropované pri štyroch megawatthodinách," povedal Sulík.

Koncová cena elektriny vrátane distribučných a iných poplatkov a dane z pridanej hodnoty na úrovni 139 eur za MWh sa od tohto limitu zvýši na regulovanú cenu stanovenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Sulík túto cenu odhadol na 220 až 230 eur za MWh.

Rezort hospodárstva spolu s ministerstvom financií dohodol so Slovenskými elektrárňami stabilizáciu cien energie pre domácnosti ešte vo februári tohto roka, keď predtým ministerstvá zvažovali zavedenie špeciálnej dane zo zisku pre jadrové elektrárne.

Pre domácnosti je určených 5,8 terawatthodiny (TWh) a ďalších 0,3 TWh by malo byť pre ostatných odberateľov, ako sú nemocnice, domovy sociálnych služieb či školy. Celková ročná spotreba elektriny na Slovensku je okolo 30 TWh.

Ďalšie dôležité správy

Hlavnou náplňou Hornonitrianskych baní Prievidza je produkcia hnedého uhlia. To sa ťaží hlbinným spôsobom v dvoch ťažobných úsekoch - baňa Nováky a baňa Čáry. Sto percent ťažby tvorí prachové uhlie určené pre energetické účely. Celá produkcia hnedého uhlia sa spotrebuje na domácom trhu. Na snímke baník čaká v banskom vlaku v bani Nováky 24. mája 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Po Nemecku sa aj Rakúsko vracia k uhliu a oživuje uhoľné elektrárne