Až v závere uplynulého týždňa sa ceny ropy posilnili. Ľahká americká ropa si prilepšila o 1,3 percenta a uzavrela na úrovni 68,72 dolára za barel. Po siedmich týždňových poklesoch tak za celý tento týždeň uzavrela o približne 5 percent vyššie. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v piatok zdražela o 1,5 percenta na 75,82 dolára za barel.

Ropa mieri na sever

Na začiatku tohto týždňa ropy zaznamenali ceny ropy rast, no na trhy pôsobia protichodné vplyvy, ktoré rast tlmia. Nahor ho posúvajú očakávania poklesu vývozu ropy z Iránu kvôli americkým sankciám aj informácie o najvýraznejšom poklese aktívnych ropných vrtov v USA za vyše dva rok. Ako uviedla spoločnosť Baker Hughes, počet aktívnych ropných vrtov v USA klesol o deväť na 860, čo znamená najväčší pokles od mája 2016. Pokles ich počtu signalizuje, že objem produkcie v USA by mal v najbližšom období klesnúť. Nadol cenu ropy tlačia obavy z ďalšej eskalácie obchodného sporu medzi USA a Čínou. Ten môže totiž významne ovplyvniť celosvetovú ekonomiku a znížiť dopyt po rope.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri vzrástla na 76,29 dolára za barel (159 litrov), cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 68,93 dolára za barel.

Rozsah cien ropy brzdí najmä pokračujúci obchodný spor medzi 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa