Slovenské elektrárne (SE) museli pristúpiť k odstávke Elektrárne Nováky (ENO) kvôli zamestnancom, ktorí mali pozitívny test na nový koronavírus. Situáciu spoločnosť rieši. Pre TASR to uviedla hovorkyňa SE Oľga Baková. V SE v utorok evidujú 12 zamestnancov s pozitívnym testom na Covid-19 v piatich elektrárňach. Ďalších vyše 50 prípadov, identifikovaných ako úzke kontakty, je v domácej izolácii. ,,Máme už niekoľko týždňov aktivované detailné pandemické plány a robíme všetky opatrenia potrebné na ochranu zdravia zamestnancov a udržanie výroby elektriny," uviedla Baková.

Situácia je podľa nej najvážnejšia v ENO, kde elektrárne museli pristúpiť k odstaveniu dvoch výrobných blokov. ,,Kotol vyrábajúci teplo pre odberateľov na hornej Nitre ostáva v prevádzke a dodávka tepla je plynulá a bezproblémová. Výpadok vo výrobe elektriny nahrádzame výrobou najmä z jadrových elektrární v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach," priblížila. Dodávky uhlia pre ENO musí spoločnosť v spolupráci s Hornonitrianskymi baňami Prievidza (HBP) regulovať a dávať na skládku. ,,Sme v kontakte, na základe vzájomnej komunikácie sme našli riešenie, aby prevádzka Hornonitrianských baní nebola ohrozená," ozrejmila ďalej Baková.

Nováky
Neprehliadnite

Slovenské elektrárne odstavili bloky Elektrárne Nováky. HBP hovoria o mimoriadnej situácii

Vývoj počtu ochorení na Slovensku vnímajú SE podľa nej od začiatku pandémie veľmi vážne, pričom boli jednou z prvých spoločností na Slovensku, ktorá prijímala dôsledné opatrenia proti jeho šíreniu už od februára. ,,Okrem iných opatrení považujeme za dôležité nosenie rúšok a používanie dezinfekčných prostriedkov, zabezpečujeme testovanie v súkromných laboratóriách na vlastné náklady a takisto sme začali distribuovať vitamín D3 pre všetkých našich zamestnancov. Zabezpečenie spoľahlivej dodávky elektriny ostáva našou hlavnou prioritou," dodala.

HBP označili situáciu v súvislosti s odstávkou dvoch výrobných blokov ENO za mimoriadne vážnu. Spoločnosť tam zastavila odbyt uhlia, denne namiesto plánovaných 4 500 ton uhlia expeduje 700 ton, čo spoločnosť označila za výrazný výpadok tržieb. Ak by tento stav vyvolaný pandémiou nového koronavírusu pretrvával dlhodobo, ohrozil by bezpečnosť banskej prevádzky a pre spoločnosť by znamenal značné hospodárske škody, uzavrela tlačová hovorkyňa HBP Adriana Siváková.