Ekvádorský prezident Guillermo Lasso oznámil zníženie cien pohonných hmôt, čo je jedna z desiatich požiadaviek demonštrantov, ktorí už dva týždne protestujú v Quite proti vláde. Protesty, ktoré organizuje združenie domorodých obyvateľov si vyžiadali päť obetí a stovky zranených demonštrantov i policajtov. Lasso už v sobotu zrušil výnimočný stav, ktorý vyhlásil kvôli nepokojom v šiestich provinciách. Prezident tiež zdôraznil, že násilnosti z protestov budú potrestané. Informovala o tom agentúra EFE.

Ceny benzínu a nafty sú ešte nižšie, ako požadovali demonštranti. Prezident však nespomenul jeden druh benzínu, pri ktorom cena nie je upravená. Ten je drahší ako všetky ostatné.

Neúspešné opatrenia

Už pred týždňom Lasso oznámil viaceré opatrenia, ktorými sa neúspešne snažil protesty zmierniť. Okrem iného prisľúbil aj zvýšenie príspevku najchudobnejším rodinám či odpis dlhov až do 3 000 dolárov pre roľníkov v štátnej banke. Stále však zostáva niekoľko požiadaviek, na ktorých organizátori protestov trvajú, napríklad zmrazenie cien tovarov základnej potreby, garancia práv domorodých obyvateľov či nerozširovanie ťažby v Amazonii.

Nepriaznivú situáciu využila opozícia

Sociálne nepokoje v Ekvádore využila opozícia vedená exprezidentom Rafaelom Correom na iniciáciu mimoriadneho rokovania parlamentu o odvolaní prezidenta. Pojednávanie sa začalo v sobotu, pokračovalo v nedeľu, ale zatiaľ sa o odvolaní nerozhodlo. Correova koalícia Únie pre nádej (UNES) má v zákonodarnom zbore najviac kresiel, nie však väčšinu. Correa žije už päť rokov v Belgicku, v Ekvádore bol odsúdený za korupciu, čo on označuje za politicky vykonštruovaný proces.

Národný štrajk

Konfederácia domorodých národov Ekvádoru (Conaie) vyhlásila protesty od 13. júna ako „národný štrajk". Conaie v minulosti prispela k odstúpeniu troch prezidentov (v rokoch 1997, 2000 a 2005). Demonštrácie sa konajú na miestach, kde sa organizujú blokády ciest a v metropol, kde pred týždňom dorazilo na 10-tisíc ľudí. Radikálne skupiny minulý týždeň zaútočili kameňmi a petardami na generálnu prokuratúru, neúspešne sa pokúsili vtrhnúť do parlamentu a cez víkend niekoľko ľudí vniklo na územie egyptskej ambasády. Polícia ich zadržala.

Ďalšie dôležité správy

Približne 70-tisíc Belgičanov vyšlo v pondelok do ulíc Bruselu a žiadalo od vlády opatrenia na riešenie prudko rastúcich životných nákladov.
Neprehliadnite

Majú toho dosť. V Bruseli protestovali desaťtisíce ľudí pre prudko rastúce životné náklady