Polarizácia na trhu práce znamená, že miznú pracovné miesta so strednou kvalifikáciou. Trebárs taký zamestnanec v automobilke, ktorý pracuje za pásom. Buď sa naučí pracovať s robotmi, aby vedel vyrábať autá s vysokou pridanou hodnotou, alebo mu zostane práca s nižšou kvalifikáciou, zrejme s nižšou mzdou.

O takomto vývoji je často počuť z úst ekonómov. Podobný scenár hrozí podľa ekonóma OECD aj Slovensku. Je vystavené riziku automatizácie. „Toto riziko je v prípade Slovenska najväčšie. V priemere OECD je každé šieste zamestnanie patriace do strednej triedy ohrozené automatizáciou. Na Slovensku je to každé tretie. Automatizácia je problém pre nasledujúcu generáciu,“ povedal Michael Förster pre TREND.

Slovensko je nástupom robotizácie najohrozenejšou krajinou v OECD.

Polarizácia na trhu práce podľa neho tiež znamená, že na to, aby ste sa udržali v strednej triede, musíte získavať viac a viac zručností. Táto hrozba sa však vôbec nemusí naplniť. Ekonómovia Daniel Oesch a Giorgio Picitto v novej štúdii zmapovali vývoj pozícií v niekoľkých najrozvinutejších krajinách v Európe. Pozreli sa na to, ako vznikali a zanikali nízko, stredno a vysoko kvalifikované pozície vo Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku, či Švédsku medzi rokmi 1992 a

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa