Ekonómovia už vnímajú stav hospodárstva pozitívne. Index ekonomického sentimentu v máji dosiahol úroveň 83 bodov. Návrat silných obmedzení očakáva len 7 percent respondentov. Vyplýva to z májového prieskumu ekonomického sentimentu na Slovensku CFA Society Slovakia.

Za hlavné pozitívne faktory označujú slovenskí ekonómovia pozitívny vývoj pandémie, a to 84 percent respondentov, nízku bázu 42 percent a fiškálnu expanziu 23 percent. Optimizmus potvrdzuje aj májová špeciálna otázka ohľadom ďalších protipandemických opatrení.

Očakávania ostávajú mimoriadne pozitívne

Index aktuálneho stavu ekonomiky s niekoľkomesačným oneskorením nasleduje nahor vývoj indexu ekonomického sentimentu. V máji poskočil z dvoch bodov na 40, čo predstavuje najrýchlejší medzimesačný rast od začiatku prieskumu. Očakávania ostávajú mimoriadne pozitívne aj pre zahraničie, pre eurozónu dosiahol index očakávaní 85 bodov a pre USA 77 bodov.

Broke,Real,Estate,Agent,Or,Realtor,Pulling,Empty,Pokets,Inside
Neprehliadnite

Koronakríza zatvorila biznis stovkám podnikov, ale predpovede sa podľa analytičky nenaplnili

Vyhliadky pre ďalší vývoj na finančných trhoch ukazujú pokračovanie pozitívneho trendu vývoja výnosov z desaťročných dlhopisov. Pre Slovensko poskočil index očakávaní z 30 na 49 bodov, pre Nemecko z 29 na 47 bodov a pre USA z 52 na 64 bodov.

Vo všetkých prípadoch ide podľa prieskumu o nové pandemické maximá. Pri akciách optimizmus čiastočne ustúpil, index očakávaného vývoja amerických akcií klesol z 58 na 43 bodov, pre európske akcie klesol rovnaký index z 59 na 51 bodov.

Otázne opatrenia proti koronavírusu

Špeciálna otázka v prieskume sa v máji zamerala na očakávania ohľadom nutnosti ďalšieho sprísňovania protipandemických opatrení. Pozitívne očakávania má 37 percent respondentov, ktorí zvolili odpoveď, že ďalšie sprísňovanie nebude potrebné.

Thyssenkrupp rothe erde
Neprehliadnite

Strojári: Koronakríza nezabrzdila pripravených. Pomohli im trendy

Väčšina (55 percent ) respondentov očakáva jemné sprísňovanie, títo uviedli odpoveď, že opatrenia sa budú sprísňovať len mierne. Pesimistické očakávania, teda že bude potrebné opätovné výrazné zníženie mobility, má len 7 percent respondentov.

Index ekonomického sentimentu meria očakávania slovenských ekonómov v súvislosti s vývojom ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch.