Súčasne sa otočil trend – vlani počet novovzniknutých firiem stúpol, predtým dva roky po sebe klesal. „Zvýšená ekonomická aktivita je jedným z dôvodov,“ hovorí analytička spoločnosti Finstat Jaroslava Šepeľová. „Zmena daňových a odvodových predpisov je často dôležitejšia ako ekonomická konjunktúra,“ dodáva ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Daňové zmeny

Ďalším z dôvodom sú zrejme legislatívne zmeny, ktoré vlani schválila koaličná vláda Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd. Tento rok klesne daň z príjmu právnických osôb z 22 na 21 percent a parlament už schválil aj zrušenie daňových licencií s účinnosťou od budúceho roku. Práve daňové licencie vyústili pred dvomi rokmi do nebývalého zatvárania firiem. Minimálna sadzba daňovej licencie 480 eur za rok viedla podnikateľov k tomu, aby zavreli ekonomicky neaktívne firmy, ktoré si držali len pre náklady spojené s ich zatváraním alebo pre prípad budúcich podnikateľských príležitostí. Z roku 2013 na rok 2014 stúpol počet zaniknutých firiem o viac ako 40 percent a v nasledujúcom roku o ďalšiu pätinu.

„V dôsledku daňových licencií zanikli spoločnosti, z ktorých 45 percent nemalo žiadne tržby a 73 percent z nich nedosahovalo žiaden zisk,“ uvádza J. Šepelová o výsledkoch minuloročnej analýzy. Vlani sa situácia ustálila – zaniklo 9238 firiem, o päť firiem viac ako predvlani. Tretina zo všetkých zaniknutých spoločností pochádza z odvetvia maloobchodu, veľkoobchodu a stavebníctva. Takmer dve tretiny zo zaniknutých firiem nedosiahli žiadne tržby.

Prečo sa trh neprečistil v prvých dvoch rokoch po zavedení licencií? „Mnohí podnikatelia sa neorientujú v daňových zmenách alebo im venujú pozornosť až keď pocítia ich dôsledky v peňaženke,“ domnieva sa finančná analytička J. Šepeľová.

Zahraniční vlastníci

Každá šiesta nová firma, ktorá vlani na Slovensku vznikla, má vlastníka zo zahraničia. Najviac spoločností má majiteľov z Českej republiky, Rakúska a Ukrajiny. Do prvej dvadsiatky sa dostali aj krajiny ako Spojené arabské emiráty, Irak či Irán. Zo spoločností, v ktorých sa nachádzajú zahraničné osoby, zanikli v roku 2016 iba štyri spoločnosti.

Najčastejšou právnou formou z hľadiska vzniku nových firiem bola spoločnosť s ručením obmedzením. Z celkového počtu novovzniknutých firiem bolo až viac ako 98 percent eseročiek. Z celkového počtu spoločností, ktoré vznikli v roku 2016, bolo len jedno percento akciových spoločností. „Po novom roku však môžeme očakávať ich nárast, a to vo forme jednoeurovej akciovej spoločnosti. Zatiaľ evidujeme vznik dvoch takýchto spoločností,“ dodala J. Šepelová.