Slovenská ekonomika vlani rástla pomaly, potrápi ju však aj naštartovanie nových eurofondov. Stanovisko v pléne Národnej rady SR prezentoval predseda úradu Ľubomír Andrassy.

Ako ďalej informovala Daniela Bolech Dobáková, hovorkyňa NKÚ, hospodárenie Slovenska sa po prepade z roku 2020 spôsobenom pandémiou ochorenia COVID-19 čiastočne zotavilo. Hrubý domáci produkt v roku 2021 vzrástol o 3 percent.

Ide však o druhý najpomalší rast spomedzi krajín EÚ, horšie na tom bolo len Nemecko. V rámci projektu Prvá pomoc sa v minulom roku vyčerpalo 1,3 miliardy eur, najviac na zamestnancov mikropodnikov. Investičné výdavky smerovali primárne do oblastí dopravy a obrany.

Kritická situácia podľa NKÚ pretrváva pri čerpaní fondov EÚ. Rizikom je fakt, že v súčasnosti sa prelínajú aktivity súvisiace s dočerpaním takmer polovice z vyše 14 miliárd eur už končiaceho programového obdobia s naštartovaním nového programového obdobia či projektmi naviazanými na plán obnovy. Slovensko môže v nadchádzajúcich rokoch využiť takmer 20 miliárd eur.

Ďalšie dôležité správy

Podnikateľ
Neprehliadnite

Štedrá rodinná politika ošklbe deti živnostníkov. Drobní podnikatelia na to prídu až po voľbách