Ekonomika eurozóny sa zotavuje rýchlejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Stále však potrebuje nepretržitú fiškálnu a menovú podporu, aby v nej pandémia ochorenia Covid-19 nezanechala jazvy. Povedala to v piatok na summite lídrov Európskej únie (EÚ) prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová.

„Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa zotavuje a vráti sa na úroveň pred pandémiou do 1. štvrťroka 2022, o štvrťrok skôr, ako sa očakávalo na jar,“ citoval Lagardovú jeden z predstaviteľov bloku, oboznámený s priebehom rokovaní, ktorý ale nechcel byť menovaný, pretože stretnutie bolo súkromné. Prezidentka ECB vyzvala lídrov, aby pokračovali v stimuloch a uvoľnenej menovej politike a varovala, že predčasné stiahnutie podpory by mohlo vykoľajiť zotavovanie hospodárstva.

muž - počítač - účtovníctvo - spisy - kalkulačka
Neprehliadnite

Dôvera investorov v eurozóne bola v júni najvyššia od februára 2018

„Fiškálna a menová politika naďalej zohráva svoju úlohu pri podpore hospodárskej aktivity a posilňovaní dôvery. Je potrebné pokračovať v podpore, aby sa zabránilo tomu, že pandémia zanechá v ekonomike veľké jazvy,“ vyhlásila. Lagardová pritom ako príklad uviedla príliš skoré ukončenie stimulov po finančnej a hospodárskej kríze pred vyše 10 rokmi, keď sa oživenie v roku 2011 neudržalo, pretože „zelené výhonky neboli poliate“, citoval ju nemenovaný zdroj.

Európske ekonomiky sa začínajú zotavovať a naberajú tempo vďaka zrýchľovaniu očkovania. Počet nových infikovaných klesá a dopyt prudko stúpa, v dôsledku čoho strmo stúpajú aj ceny. To vytvára tlak na ECB, aby zvážila ukončenie núdzových stimulov a na vlády, aby zvážili, ako znížiť dlhovú záťaž.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Tempo rastu súkromného sektora eurozóny je najvyššie za 15 rokov

Lagardová lídrom EÚ zopakovala svoj názor, že hroziaci nárast inflácie na jeseň tohto roka bude dočasný a príslušné cenové tlaky zostanú utlmené. Podľa nej je potrebný dynamickejší a udržateľný rast v eurozóne a upozornila, že menová politika bude naďalej hrať úlohu pri posilňovaní dôvery, pričom riziká pre výhľad hospodárstva sú teraz vyvážené.

Šéfka ECB zároveň vyzvala lídrov, aby dosiahli väčší pokrok v otázke bankovej únie a kapitálových trhov po tom, čo roky rozhovorov nepriniesli výraznejší posun. Ani na piatkovom summite nebol zaznamenaný žiadny prielom, pretože tohtoročné jesenné parlamentné voľby v Nemecku pozastavili diskusie medzi predstaviteľmi eurozóny o tesnejšej integrácii.