Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa na sezónne upravenej báze v 2. štvrťroku medzikvartálne znížil o 12,1 percenta. V celej Európskej únii klesol o 11,9 percenta. Uviedol to v piatok európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom prvom odhade.

V oboch prípadoch ide o najväčší pokles HDP od začiatku zverejňovania týchto údajov v roku 1995. Dôvodom boli prísne blokády a obmedzenia, ktoré v marci prijali európske vlády, aby zastavili šírenie nového koronavírusu.

Eurostat tiež pripomenul, že tieto predbežné rýchle odhady HDP sú založené na neúplných údajoch a môžu byť revidované. Spresnené výsledky za 2. štvrťrok 2020 zverejní európsky štatistický úrad 14. augusta 2020.

Eduard Heger Veronika Remišová Igor Matovič  Štefan Holý
Neprehliadnite

Analytici: Ekonomika Slovenska je voči poklesom HDP v únii bezmocná

V medziročnom porovnaní sa sezónne očistený HDP eurozóny v 2. štvrťroku 2020 znížil o 15 percent po poklese o 3,1 percenta v prvých troch mesiacoch roka. V celej Únii klesol v období apríl - jún o 14,4 percenta (po znížení o 2,5 percenta v predchádzajúcom štvrťroku). Aj v tomto prípade ide o najhorší výsledok od začiatku v roku 1995.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za 2. štvrťrok, najstrmší medzikvartálny pokles HDP vykázalo Španielsko (-18,5 percenta), po ktorom nasledovali Portugalsko (-14,1 percenta) a Francúzsko (-13,8 percenta). Najmenej sa v sledovanom období znížil HDP Litvy (-5,1 percenta).