Ekonomika eurozóny sa po dvoch kvartáloch poklesu vrátila v 3. štvrťroku k rastu, ktorý zaznamenal rekord. Poukázal na to v piatok zverejnený rýchly odhad štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny vzrástol v 3. štvrťroku medzikvartálne o 12,7 percenta po prepade v 2. štvrťroku o 11,8 percenta. To je najvýraznejší rast od začatia evidovania príslušných údajov v roku 1995. Výsledok je výrazne lepší aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorí počítali s rastom o 9,4 percenta. Medziročne klesla ekonomika o 4,3 percenta. Prudko tak spomalila tempo poklesu, keď v 2. štvrťroku medziročný pokles dosiahol 14,8 percenta.

usa vlajka
Neprehliadnite

Ekonomika USA zaznamenala rekordný nárast, stúpla o 33 percent

V širšej Európskej únii ekonomika vzrástla medzikvartálne o 12,1 a medziročne klesla o 3,9 percenta. Aj v prípade EÚ dosiahol medzikvartálny rast najvyššie tempo od roku 1995. Spomedzi krajín EÚ najvýraznejší rast oproti predchádzajúcemu štvrťroku zaznamenalo Francúzsko, a to o 18,2 percenta. Nasledovali Španielsko (16,7 percenta) a Taliansko (16,1 percenta). Nemecká ekonomika zaznamenala rast o 8,2 percenta, čo predstavuje tamojší rekord. Aktualizované údaje o vývoji ekonomiky eurozóny za 3. kvartál zverejní Eurostat 13. novembra.