Ekonomika eurozóny v 1. štvrťroku 2021 podľa očakávania klesla. Hrubý domáci produkt (HDP) regiónu sa po úprave o sezónne vplyvy v prvých troch mesiacoch roka znížil medzikvartálne o 0,6 percenta. V celej 27-člennej Európskej únii (EÚ) klesol o 0,4 percenta. Ukázali to v piatok predbežné údaje Eurostatu, štatistického úradu EÚ.

Tieto poklesy nasledujú po medzikvartálnom znížení HDP v predchádzajúcom 4. štvrťroku 2020 o 0,7 percenta v eurozóne a o 0,5 percenta v celej Únii. To znamená, že oba bloky sa opäť prepadli do recesie, už druhej v priebehu jedného roka. Dôvodom boli blokády na zastavenie pandémie ochorenia Covid-19, ktoré tvrdo zasiahli najmä sektor služieb.

Na ilustráciu, v 3. štvrťroku 2020 vzrástol HDP eurozóny medzikvartálne až o 12,5 percenta a EÚ o 11,7 percenta po jeho strmom páde v predchádzajúcom štvrťroku o 11,6 percenta v euroregióne a 11,2 percenta v celej Únii, ktorý bol najväčší od začiatku týchto štatistík v roku 1995.

JB 4 Kolín nad Rýnom - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na hlavnej obchodnej ulici v Kolíne nad Rýnom 18. marca 2021 počas lockdownu. V Nemecku opäť stúpa počet nových prípadov nákazy koronavírusom. FOTO TASR/AP

Billboards from numerous shops line up at the main shopping street in Cologne, Germany, Thursday, March 18, 2021. Much of the retail business in German city centers is expected not to survive due to the months of lockdown. (AP Photo/Martin Meissner)
Neprehliadnite

Nemecká ekonomika v prvom kvartáli klesla o 1,7 percenta

V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP eurozóny v 1. štvrťroku 2021 znížil o 1,8 percenta a v celej EÚ o 1,7 percenta po poklese v predchádzajúcich troch mesiacoch o 4,9 percenta v euroregióne a o 4,6 percenta v Únii.

Spomedzi členských štátov, ktorých údaje za 1. kvartál mal Eurostat k dispozícii, najstrmší medzikvartálny pokles HDP zaznamenali Portugalsko (-3,3 percenta), po ktorom nasledovali Lotyšsko (-2,6 percenta) a Nemecko (-1,7 percenta). A, naopak, najväčší nárast nahlásili Litva (1,8 percenta) a Švédsko (1,1 percenta).

V medziročnom porovnaní sa HDP v 1. kvartáli znížil vo všetkých krajinách okrem Francúzska, kde stúpol o 1,5 percenta, a Litvy (1 percento).