Ekonomika krajín Európskej únie v prvom štvrťroku podľa sezónne prepočítaných údajov vinou pandémie klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,1 percenta. Vo svojej spresnenej správe to oznámil štatistický úrad Eurostat. Je to lepší vývoj, než aký úrad uvádzal v predchádzajúcom odhade, podľa ktorého pokles predstavoval 0,4 percenta. Ekonomika sa ale aj tak ocitla v recesii, pretože vo štvrtom štvrťroku klesla o 0,4 percenta. Aj to je proti odhadu lepší výsledok, hoci len o desatinu percentuálneho bodu.

V eurozóne sa hrubý domáci produkt (HDP) v prvom štvrťroku znížil oproti predchádzajúcemu kvartálu o 0,3 percenta a pokles vo štvrtom štvrťroku predstavoval 0,6 percenta. Predchádzajúci odhad uvádzal pokles o 0,6 percenta za prvý štvrťrok a o 0,7 percenta v predchádzajúcom trojmesačnom období. Recesia sa zvyčajne definuje ako dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. 

ECB
Neprehliadnite

Eurozóna už prekonala bod obratu, ale stále potrebuje podporu ECB

Na hospodárstvo EÚ má stále značný vplyv pandémie covidu-19. Tá síce ustupuje, na začiatku roka ale mnoho európskych krajín kvôli prechodnému zhoršeniu situácie ešte sprísnili protipandemické opatrenia, čo znamenalo predovšetkým uzávery, a pre mnoho podnikov teda nutnosť mať zatvorené. Výrazný prepad kvôli pandémii ekonomika zaznamenala už vlani v druhom štvrťroku, po ktorom sa dostavil rovnako výrazný hospodársky vzostup v štvrťroku nasledujúcom. Koniec minulého a začiatok tohto roka už sa ale niesol v znamení obnoveného útlmu.

V medziročnom porovnaní ekonomika EÚ v prvom štvrťroku klesla o 1,2 percenta po prepade o 4,4 percenta vo štvrtom štvrťroku. V eurozóne sa medziročný pokles zmiernil na 1,3 zo 4,7 percenta v závere roka.