Ekonomický sentiment na Slovensku sa po historickom prepade počas predchádzajúcich troch mesiacov v júli zlepšil. Trojmesačný kĺzavý priemer sezónne upraveného indikátora ekonomického sentimentu (IES) vzrástol o 9,7 bodu na hodnotu 74,5. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Dôvera sa viditeľne zvýšila v službách, výraznejšie aj v priemysle. U spotrebiteľov a v stavebníctve sa zvýšila len mierne. V obchode sa naproti tomu nepatrne zhoršila. Aktuálna hodnota IES zaostáva za výsledkom rovnakého obdobia minulého roka o 20,8 bodu a nachádza sa pod úrovňou dlhodobého priemeru o 28,8 bodu.

JB 24 Tokio - Ľudia kráčajú cez križovatku na ulici v Tokiu 2. júla 2020. Radnica japonského hlavného mesta Tokio potvrdila vo štvrtok 107 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší denný nárast od začiatku mája, keď ešte platil v celom Japonsku núdzový stav. Počet prípadov nákazy koronavírusom v Tokiu, hosťujúcom meste letných olympijských hier odložených z roka 2020 na rok 2021, sa postupne zvyšuje od 25. mája, keď vláda zrušila v metropole núdzový stav. FOTO TASR/AP

People walk  on
Neprehliadnite

Ratingová agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Japonska na negatívny

Indikátor dôvery v priemysle v júli vzrástol o päť percentuálnych bodov (p. b.) na hodnotu mínus päť. „Vývoj indikátora ovplyvnil najvýraznejšie očakávaný rast produkcie na nasledujúce tri mesiace. V júli indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 0,5 bodu na -37 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok," informuje ŠÚ SR. Aktuálny výsledok je pod úrovňou dlhodobého priemeru o 13 bodov. Indikátor dôvery v obchode klesol v júli v porovnaní s júnom o 0,3 p. b. na hodnotu -1,3 vplyvom negatívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v júli výraznejšie vzrástol, jeho hodnota -8 sa v porovnaní s júnom zvýšila o 30 p. b., čím sa opäť priblížila k hodnotám spred apríla tohto roka. „Vývoj indikátora bol ovplyvnený pozitívnym hodnotením všetkých troch jeho komponentov," vysvetlil ŠÚ SR.