Koronavírusová pandémia a jej ekonomické dôsledky môžu do konca roku 2020 do chudoby uvrhnúť až 86 miliónov detí. Uvádza sa v spoločnej štúdii Detského fondu OSN (UNICEF) a neziskovej organizácie Save the Children (Zachráňme deti). Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Zo štúdie tiež vyplýva, že celkový počet detí postihnutých chudobou dosiahne celosvetovo 672 miliónov. Za uplynulý rok by teda išlo o 15-percentný nárast.

EBE 29 Washington - Na snímke prezident USA Donald Trump hovorí s novinármi po stretnutí s republikánmi Senátu na ich týždennom obede vo Washingtone 19. mája 2020. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks with reporters after meeting with Senate Republicans at their weekly luncheon on Capitol Hill in Washington, Tuesday, May 19, 2020. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

V Spojených štátoch potvrdili už viac ako 100-tisíc obetí koronavírusovej pandémie

Takmer dve tretiny detí z uvedeného celkového počtu žijú v oblasti subsaharskej Afriky a v južnej Ázii. Deti, ktoré do chudoby uvrhnú ekonomické dôsledky pandémie, však žijú prevažne v Európe a v strednej Ázii.

Štúdia svoj odhad stavia na predpokladoch Svetovej banky (SB) a Medzinárodného menového fondu (MMF). „Rozsah a hĺbka finančných ťažkostí ohrozuje roky pokroku v potláčaní detskej chudoby,“ uvádza výkonná riaditeľka UNICEF Henriette Foreová.

Šéfka organizácie Save the Children Inger Ashingová dodáva, že tomuto scenáru môžeme zabrániť okamžitou a rozhodnou reakciou. Tá by mala zahŕňať rozšírenie sociálnych programov.