Uvoľnenie opatrení viedlo v máji k prvému poklesu nezamestnanosti od začiatku druhej vlny pandémie nového koronavírusu. Väčšia voľnosť v ekonomike rozprúdila aj rast cien v službách. Oživenie ekonomiky však môže tento rok ešte prerušiť tretia vlna pandémie. Tá by však mohla mať miernejší priebeh z ekonomického pohľadu vďaka vakcinácii, ktorá je najvyššia v regiónoch s najväčším podielom na výkone ekonomiky. Uviedli to analytici z Inštitútu finančnej politiky (IFP).

Ako vyčíslili analytici IFP, disponibilná miera nezamestnanosti po zohľadnení sezónnych vplyvov v máji klesla o 5 000 ľudí, čo je najväčší medzimesačný pokles od konca roka 2017 a prvý pokles od septembra 2020. ,,Vývoj nezamestnanosti je tak v súlade s uvoľňovaním opatrení a oživením dopytu po práci najmä v priemysle, sektore služieb a obchodu," vysvetlili analytici.

Na snímke predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák počas tlačovej konferencie 19. októbra 2020 v Bratislave. Téma: Predstavenie zásadnej novely zákona o verejnom obstarávaní. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Príručka k eurofondovým zákazkám nepomôže, ak je komplikovaný zákon, upozorňuje ÚVO

Otváranie ekonomiky vedie aj k vyššej spotrebe domácností, čo sa prejavuje vyššími tržbami obchodníkov a umožňuje zamestnávateľom naberať nových pracovníkov. Analytici vidia priestor aj na opätovné obsadzovanie pracovných miest zaniknutých počas krízy. Z tej sa totiž dostávajú už aj najviac zasiahnuté sektory – gastro a ubytovanie.

Spotrebiteľské ceny v máji medzimesačne stúpli o 0,8 percenta. Vzrástli ceny služieb, reštaurácií, rekreácie, kultúry, ale aj ceny potravín či bývania. ,,Medziročný rast zrýchlil na 2,2 percenta a môže si vyššiu dynamiku udržiavať až do konca roka pod vplyvom globálnych inflačných tlakov a zotavujúcej sa ekonomiky," predikujú analytici.

Ekonomický vývoj však stále ohrozuje prípadná tretia vlna pandémie. ,,Ekonomika by v takom prípade stúpla o 0,5 percentuálneho bodu menej než prognózovaných 4,6 percenta," vyčíslili analytici.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Ekonomika SR v tomto roku vzrastie o 4,5 percenta, oživenie pokračuje

IFP dodáva, že vakcinácia môže tlmiť negatívny vplyv pandémie najmä v ekonomicky rozvinutejších regiónoch. Práve v nich je ochota očkovať sa vyššia. ,,To by mohlo umožniť v prípade príchodu tretej vlny pandémie zavádzať regionálne opatrenia s miernejším vplyvom na pokles výkonu ekonomiky. Primárnym cieľom však ostáva zvyšovať mieru zaočkovanosti," dodali analytici s tým, že nízky podiel zaočkovaných v ekonomicky slabších regiónoch indikuje, že okrem nepriaznivých zdravotných dosahov sa tak pre prípadnú tretiu vlnu pandémie môžu prehĺbiť ekonomické regionálne rozdiely.