Ekonomická nálada na Slovensku sa v marci 2023 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zlepšila. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa medzimesačne zvýšil o tri body a dosiahol úroveň 90,4. K priaznivému vývoju indikátora došlo najmä vplyvom optimistickejších hodnotení podnikateľov v priemysle a u spotrebiteľov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku bola marcová hodnota IES nižšia, a to o 5,3 bodu. Za dlhodobým priemerom zaostáva o 11,6 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle

Indikátor dôvery v priemysle (sezónne upravený) dosiahol v marci úroveň -6,3, v porovnaní s februárom vzrástol o 8,4 bodu, čo je najväčší medzimesačný nárast za posledný rok. Zvýšenie priemyselnej produkcie očakávajú najmä v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii, ale aj vo výrobe kovov a kovových výrobkov. Zlepšenie celkovej úrovne objednávok zaznamenali hlavne vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, strojov a zariadení inde nezaradených a vo farmaceutickom priemysle. Pokles zásob hotových výrobkov avizujú najmä vo výrobe dopravných prostriedkov.

Indikátor dôvery v službách

Indikátor dôvery v službách (sezónne očistený) sa v marci v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o 2,7 bodu na hodnotu -1. Pokles sa zaznamenal v podnikateľskej situácii a dopyte. Zatiaľ čo v podnikateľskej situácii za posledné tri mesiace došlo k zhoršeniu predovšetkým v doprave a skladovaní či v informáciách a komunikácii, pokles dopytu zaznamenali najmä v ubytovacích a stravovacích službách a tiež v odborných, vedeckých a technických činnostiach.

Indikátor dôvery v obchode

Indikátor dôvery v obchode bol v marci na úrovni 7,3, čo je najnižšia hodnota za posledné dva roky. Pod pokles o 3,7 bodu sa podpísali pesimistickejšie hodnotenia trendu podnikateľských aktivít, najmä v maloobchode s pohonnými látkami a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov, ako aj negatívnejšie hodnotenia očakávanej zamestnanosti.

Indikátor dôvery v stavebníctve

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve zostal v marci na úrovni predchádzajúceho mesiaca, teda na úrovni -8,5. Nepriaznivý vývoj celkovej úrovne objednávok bol eliminovaný priaznivým hodnotením očakávanej zamestnanosti, a to najmä v podnikoch uskutočňujúcich výstavbu budov.

Nálada spotrebiteľov na Slovensku bola v marci najoptimistickejšia za posledných sedem mesiacov. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 3,2 bodu na úroveň -30,1. Najviac sa zlepšili hodnotenia očakávanej celkovej hospodárskej situácie. Pozitívnejšie videli spotrebitelia aj vývoj finančnej situácie ich domácností, vývoj nezamestnanosti, ako aj očakávaných úspor.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír počas tlačovej konferencie NBS k ekonomickému a menovému vývoju - leto 2022. V Bratislave, 21. júna 2022. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ekonomika by mala tento aj budúci rok rásť, inflácia by mala klesať, predpokladá NBS