Ekonomická nálada v krajinách Európskej únie aj v eurozóne sa v januári zhoršila, menej priaznivé sú pre pandémiu tiež vyhliadky v zamestnanosti. Vo svojej pravidelnej správe to dnes uviedla Európska komisia (EK). 

Index ekonomickej nálady pre celú úniu za január klesol o 0,6 na 91,2 bodu, za eurozónu potom o 0,9 na 91,5 bodu. Poklesu celkovej nálady nezabránilo ani zlepšenie v priemysle. Index očakávaní v zamestnanosti potom za úniu klesol o 1,3 na 90,0 bodu, za samotnú eurozónu potom o 1,6 na 88,8 bodu. Výsledok je však lepší, než sa čakalo. Ekonómovia v ankete agentúry Reuters predpokladali, že index ekonomickej nálady za eurozónu klesne na 89,5 bodu.

ECB
Neprehliadnite

Európska centrálna banka varuje banky pred možnou vlnou nedobytných úverov

K najviac zasiahnutým sektorom ekonomiky patria služby, ktoré sú zároveň dominantné a na hrubom domácom produkte (HDP) eurozóny sa podieľajú asi dvoma tretinami. Ich čiastkový index klesol na mínus 17,8 z predchádzajúcich mínus 17,1 bodu, čo je o trochu menej, než sa čakalo. V priemysle analytici žiadnu zmenu nálady nečakali, v skutočnosti sa tam ale nálada mierne zlepšila. Čiastkový index pre tento sektor za január vystúpil na mínus 5,9 z decembrovej hodnoty mínus 6,8 bodu.

Medzi spotrebiteľmi sa nálada tiež ďalej zhoršuje. Čiastkový index klesol na mínus 15,5 z decembrovej hodnoty mínus 13,8 bodu. V maloobchode nálada tiež prudko klesla, a to na mínus 18,9 z mínus 12,9 bodu.