Ruský federálny úrad pre dohľad nad využívaním nerastného bohatstva (Rosprirodnadzor) vyhodnotil škody na životnom prostredí spôsobené nedávnou rozsiahlou ekologickou haváriou neďaleko mesta Noriľsk. Celkovo ide o sumu takmer 150 miliárd rubľov (v prepočte viac ako 1,8 miliardy eur).

Škody na vodných zdrojoch tvoria podstatnú časť tejto sumy - dosiahli 147,46 miliárd rubľov. Škody na pôdnom fonde sa odhadujú 738,6 miliónov rubľov.

Minister prírodných zdrojov Dmitrij Kobylkin uviedol, že poškodenie vodných zdrojov v Arktíde v dôsledku nehody v zariadení na výrobu niklu v Noriľsku je bezprecedentné a výška škody stanovená Rosprirodnadzorom mu zodpovedá. Minister súčasne pripomenul nehodu tankera Exxon Valdes pri pobreží Aljašky, keď škoda za spôsobenú ekologickú záťaž predstavovala viac ako päť miliárd dolárov.

Na prehliadke sa tradične zúčastňuje prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Rusko vylúčilo diskusie o tom, že bude opäť súčasťou G7

Federálny úrad zaslal skupine NTEC, ktorá je súčasťou skupiny Norilsk Nickel, žiadosti o dobrovoľnú kompenzáciu týchto škôd, informovala v utorok agentúra Interfax.

Pri súčasnom výmennom kurze centrálnej banky je škoda okolo 2,1 miliardy dolárov, čo predstavuje viac ako 40 percent voľného cash flow spoločnosti Norilsk Nickel za rok 2019 (4,9 miliardy dolárov), dodal Interfax.

K vzniku závažnej ekologickej záťaže došlo po tom, ako sa 29. mája v areáli tepelnej elektrárne NTEC zo zásobníka dieselového paliva vylialo asi 21 000 ton ropných produktov. V dôsledku toho boli znečistené rieky Daldykan a Ambarnaja a potok Bezymiannyj, pričom koncentrácia škodlivých látok vo vode prekročila normu desaťtisíce krát. Ropné látky sa dostali aj do ľadovcového jazera Piasino a ohrozené nimi bolo Karské more.

KK30 Noriľsk - Na videosnímke nákladné vozidlá ruského ministerstva pre mimoriadne situácie zasahujú na mieste úniky dieselového paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne v blízkosti mesta Noriľsk 3. júna 2020. Na území celého Krasnojarského kraja vyhlásili v stredu stav núdze. Stalo sa tak v súvislosti s únikom vyše 20.000 ton dieselového paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne v blízkosti mesta Noriľsk ležiaceho za severným polárnym kruhom v ázijskej časti Ruska.  Ako informovala agentúra Interf
Neprehliadnite

Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

Podľa gubernátora Krasnojarského kraja Alexandra Ussa úrady pre nedostatok informácií o nehode začali prijímať opatrenia až 31. mája, keď sa rozsah havárie komentoval už aj na sociálnych sieťach. Zatiaľ boli začaté tri trestné konania a vo väzbe je vedúci kogeneračnej jednotky. Odstraňovanie následkov ekologickej havárie stále pokračuje.