Súčasný prudký nárast hladiny CO2 vo vzduchu je porovnateľný iba s obdobím termálneho maxima pred 55 miliónmi rokov, kedy sa globálna teplota zvýšila o 5-8 stupňov Celzia. To spôsobilo, že v Arktíde bola tropická klíma plná paliem a krokodílov. V hlbokých vodách oceánov prebehlo masívne vymieranie, no cicavce zažili rozmach.

Štúdia odhaduje, že množstvo CO2 vo vtedajšej atmosfére dosiahlo úroveň 3 000 – 7 000 gigaton CO2. Ľudstvo doteraz od priemyselnej revolúcie do atmosféry vypustilo zhruba 1 500 gigaton CO2 a jeho objem rastie exponenciálnou rýchlosťou.

Súčasný rast emisií CO2 je násobne rýchlejší ako počas termálneho maxima, ktoré bolo rozložené do obdobia zhruba 20 000 rokov. Tieto odhady prispeli k panike, že voči klimatickej zmene sa treba postaviť hneď a nie až o pár dekád.

Rebélia proti vyhynutiu

Jednou zo skupín, ktoré vyžadujú okamžitú zmenu, je hnutie Extinction Rebellion (XR, Rebélia proti vyhynutiu). To sa snaží problém eskalovať občianskou neposlušnosťou vo viacerých európskych metropolách, najmä v Londýne.

V utorok 8. októbra stovky demonštrantov zastavili verejnú dopravu na najfrekventovanejších londýnskych uliciach a zablokovali ulice aj v Paríži, Sydney či Berlíne.

 

"If we keep on destroying, we destroy what allows us to live."

'Extinction Rebellion’ activists held protests against climate change. Demonstrators brought London to a standstill, hundreds were arrested.

Read more: https://t.co/FmsiW0YHHR pic.twitter.com/GTRbKEPYIg

— Al Jazeera English (@AJEnglish) October 8, 2019

Protesty hnutia Rebélia proti vyhynutiu budú pokračovať v októbri aj v ďalších mestách sveta. „Toto je stav núdze. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa