Ekonomika eurozóny by sa mala začať zotavovať v druhej polovici tohto roka, na úroveň z roka 2019 sa však nemusí dostať až do konca roka 2022. Uviedla to v najnovšej správe Európska centrálna banka (ECB).

Banka ponechala úrokové sadzby vo štvrtok (30. 4.) nezmenené. Kľúčová úroková sadzba tak zostala na nule, depozitná sadzba na úrovni -0,50 percenta a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 percenta. Zároveň však prijala ďalšie monetárne stimuly. V rámci nich zmiernila podmienky pre banky a dodala, že v prípade potreby je pripravená nakúpiť ďalšie štátne dlhopisy.

Euro bankovky
Neprehliadnite

ECB: Bankovky nepredstavujú zvýšené riziko infekcie koronavírusom

V najnovšom ekonomickom bulletine, ktorý zverejnila v piatok, ECB uviedla, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny môže v 2. kvartáli zaznamenať pokles až o 15 percent. V ďalšom období roka by sa ekonomika mala začať zotavovať, tento proces však bude zdĺhavý, pričom zotavenie bude iba čiastočné.

„V prípade naplnenia najhoršieho scenára by sa ekonomika v 2. kvartáli prepadla o 15 percent, po čom by nasledovalo zdĺhavé a neúplne zotavovanie,“ informovala ECB s tým, že v 3. kvartáli by rast mohol dosiahnuť okolo 6 percent a vo 4. štvrťroku približne 3 percentá. Ako dodala, v prípade naplnenia najpesimistickejšieho scenára by reálny HDP eurozóny „mohol zotrvať hlboko pod úrovňou z konca roka 2019 ešte ďalšie dva roky“.