Európska centrálna banka (ECB) počíta s pretrvávaním rizík pre finančnú stabilitu v eurozóne aj po odoznení pandémie nového koronavírusu. Zároveň upozornila, že vlády by nemali od pomoci príliš rýchlo ustupovať.

Očakávame, že napriek zotaveniu ekonomiky bude počet firemných bankrotov rásť," uviedla ECB v správe o finančnej stabilite. Banka poukázala na nízky počet firemných insolvencií v minulom roku, ktorý vyplynul z opatrení vlád na podporu ekonomiky, kde patrilo aj moratórium na konkurzné konanie.

Vlády tak čelia veľmi krehkej rovnováhe medzi predčasnými úpravami opatrení na podporu ekonomiky, čo by mohlo viesť k vlne firemných bankrotov, a udržaním podporných opatrení príliš dlhý čas, čo by znamenalo dlhodobo udržiavať nad vodou neživotaschopné firmy," informovala ECB, ktorú citovala agentúra DPA.

Igor Matovič -
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Slabá podpora, vysoký deficit. Recept I. Matoviča na neúspech

Problémom je aj firemný dlh v krajinách s väčším sektorom služieb. Ako povedal viceprezident ECB Luis de Guindos, vyšší firemný dlh v krajinách s veľkým sektorom služieb môže v týchto štátoch zvýšiť tlak na vládu a banky.

Ako uviedla agentúra Reuters, riziko podľa ECB predstavujú aj ceny nehnuteľností, a to najmä komerčných. Tento trh je charakterizovaný vysokým dopytom a nadmernou hodnotou v predpandemickom období, v súčasnosti však ceny komerčných nehnuteľností zaznamenávajú výrazný pokles, keďže pandémia viedla k zmenám v pracovných zvyklostiach.

Očakáva sa, že ceny budú ďalej klesať, čo by mohlo viesť k výrazným stratám z úverov. A to môže byť podľa ECB nemalý problém, pretože úvery bánk pre komerčné nehnuteľnosti sa na celkových úveroch súkromnému sektoru podieľajú približne 7 percent.