Európska centrálna banka v liste vyzvala banky, aby zaviedli adekvátne opatrenia na kontrolu infekcie na pracovisku. Takisto musia zabezpečiť, aby boli v prípade potreby pripravené na prácu zamestnancov na diaľku.

Vírus COVID-19 už zabil vyše 3000 ľudí, nakazilo sa ním 95 000 ľudí, väčšina v Číne, odkiaľ sa už rozšíril do viac ako 80 krajín sveta.

ECB, ktorá odmietla správy o liste komentovať, usporiadala v utorok telefonickú konferenciu, na ktorej diskutovala o reakcii na šírenie vírusu.

Politické opatrenia však neboli témou debaty. V liste bankám tiež uviedla, aby proaktívne hodnotili a testovali kapacitu existujúcej IT infraštruktúry vzhľadom na potenciálne zvýšenie kybernetických útokov a vyššiu závislosť od služieb internetového bankovníctva.

Výkonná rada ECB oznámila celú škálu opatrení na ochranu svojich zamestnancov pred rizikami spojenými so šírením koronavírusu. Španielska banka BBVA sa vo štvrtok rozhodla v rámci svojho pohotovostného plánu presunúť až 100 zamestnancov z centrály v Madride na miesto mimo mesta, v rámci ochrany svojej prevádzky pred možným narušením v dôsledku koronavírusu.

Ďalšie španielske banky, napríklad štátna Bankia, tiež zvažujú prijatie krízových opatrení, uviedol zdroj.