Európska centrálna banka (ECB) momentálne nepočíta s tým, že by v najbližšej dobe obmedzila nákupy dlhopisov zavedené kvôli pandémii Covidu-19. Po dnešnom rokovaní s ministrami financií krajín eurozóny to povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová. Vedenie banky sa podľa nej chce na očakávanom júnovom rokovaní zamerať na zachovanie priaznivých podmienok pre financovanie všetkých sektorov ekonomiky. Na jej vyhlásenie vzápätí zareagovali finančné trhy.

Ministri financií sa zaoberali ďalším vývojom hospodárstva zasiahnutého pandemickú krízou, z ktorej by mu podľa predstáv mnohých krajín mali v najbližších mesiacoch pomôcť spoločné stimuly EÚ. Popri verejných investíciách z pripravovaného mimoriadneho fondu obnovy to je tiež pokračovanie núdzového pandemického nákupu dlhopisov (PEPP) o celkovom objeme takmer 1,9 bilióna eur. Nálady na trhu s dlhopismi v posledných dňoch ovládli špekulácie, že by ECB mohla nákupy spomaliť.

ECB
Neprehliadnite

ECB sa obáva vlny bankrotov po ukončení pandemických stimulov

,,Sme odhodlaní zachovať priaznivé podmienky financovania s využitím obálky PEPP, a činiť tak najmenej do marca 2022," povedala novinárom po rokovaní Lagardeová. Podľa nej je teraz príliš skoro na dlhodobejšie rozhodnutia. Centrálna banka plánuje poskytnúť ekonomikám ,,premostenie" do doby, než pandemické šoky plne odznejú. V júni sa preto diskusia vedenia ECB zameria na pokračovanie priaznivých podmienok financovania všetkých hospodárskych odvetví.

Na slová Lagardeovej zareagovali finančné trhy, kde okrem iného výnos desaťročných nemeckých dlhopisov klesol pod -0,13 percenta. Euro k doláru potom mierne oslabilo a dostalo sa na 1,2210 dolára.