Európska centrálna banka (ECB) chce mať novú podobu eurobankoviek, rozhodnutie urobí do roku 2024. Oznámila to dnes v tlačovej správe. Kým k zmene pristúpi, vyžiada si ale okrem iného aj názor verejnosti. V otázkach spojených s novými motívmi bude Rade guvernérov radiť viacodborová skupina.

euro bankovky
Neprehliadnite

Euro pokračuje v poklese a je najslabšie od začiatku júla 2020

„Eurobankovky tu zostanú. Sú hmatateľným a viditeľným symbolom, že najmä v krízových dobách držíme v Európe pri sebe, a dopyt po nich je stále silný," uviedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Euro začalo v bezhotovostnom styku fungovať v roku 1999, vo fyzickej podobe potom od roku 2002. Existujúca výtvarná podoba eurobankoviek vychádza z motívov "epoch a slohov", ktoré predstavujú okná, portály a mosty.

Peikko
Neprehliadnite

Aj toto dokážu Slováci: Z unimobunky vyrástla úspešná fabrika

„Po dvadsiatich rokoch je čas podobu našich bankoviek zmeniť, aby viac oslovovali Európanov všetkých vekových a sociálnych skupín," dodala šéfka ECB. Európska centrálna banka stojí na čele menovej autority nazývanej Eurosystém. To je sieť centrálnych bánk krajín eurozóny, teda štátov, ktoré používajú spoločnú menu euro. Rozhodovanie o emisii nových eurobankoviek je však vo výlučnej právomoci ECB.

EU
Neprehliadnite

Digitálne euro čaká dlhá strastiplná cesta ku vzniku

„Chceme vyvinúť eurobankovky, s ktorými sa obyvatelia Európy budú môcť stotožniť a budú ich s hrdosťou používať ako svoje peniaze," uviedol člen Výkonnej rady ECB Fabio Panetta. Súčasne s tým bude podľa neho ECB preverovať aj možnosť zaviesť digitálne euro.