Európska centrálna banka (ECB) bude kvôli vysokej inflácii rýchlejšie obmedzovať nákupy dlhopisov v rámci svojho podporného programu APP a v treťom štvrťroku ho zrejme ukončí. Na svojom dnešnom zasadnutí o tom rozhodla Rada guvernérov ECB. Hlavnú úrokovú sadzbu nechala centrálna banka na rekordnom minime nula percent, uviedla vo vyhlásení.

Opatrenia ukončujú rýchlejšie

ECB sa tak prekvapivo rozhodla mimoriadne stimulačné opatrenia ukončovať rýchlejšie, než pôvodne plánovala. Rastúca inflácia totiž prevažuje nad obavami z vplyvu ruskej invázie na Ukrajinu.

Rýchlejšie ukončenie nákupov aktív zároveň otvára cestu k zvýšeniu úrokových sadzieb koncom tohto roka. Ohľadne úrokových sadzieb ECB uviedla, že k ich prípadným úpravám pristúpi až „nejakú dobu" po ukončení nákupov aktív a že úpravy budú postupné.

ECB v apríli nakúpi v rámci programu APP aktíva za 40 miliárd eur, v máji potom za 30 miliárd a v júni za 20 miliárd eur. Výška nákupov v treťom štvrťroku bude závisieť od ďalších štatistických údajov a výhľadu inflácie. Doteraz plánovala ECB v druhom štvrťroku nákupy za 40 miliárd eur, v treťom štvrťroku zníženie nákupov na 30 miliárd eur a vo štvrtom na 20 miliárd eur.

Prekvapenie pre investorov

„Ak prichádzajúce údaje podporia očakávania, že strednodobý výhľad inflácie neoslabí ani po ukončení našich čistých nákupov aktív, Rada guvernérov dokončí čisté nákupy v rámci APP v treťom štvrťroku," uvádza sa vo vyhlásení.

Rozhodnutie je prekvapením pre investorov. Tí v ankete agentúry Reuters očakávali, že ECB prijme čo najmenej záväzkov a ponechá si otvorené možnosti, kým nebude viac jasno ohľadom vojny na Ukrajine, vplyvu sankcií a budúceho vývoja cien komodít. ECB tiež potvrdila, že plánuje na konci mesiaca ukončiť núdzový program nákupov aktív (PEPP). Na ten mala celkom vyčlenených 1,85 bilióna eur.

Inflácia v eurozóne vo februári vystúpila na rekordných 5,8 percenta av marci sa očakáva jej ďalší rast. Cieľom ECB je udržať infláciu na dvoch percentách.

Ďalšie dôležité správy

Finančné domy aktuálne predávajú hypotéky za historicky najnižšie úroky. Na vlastné bývanie sa bez problémov dá požičať za ročný úrok vo výške pol percenta.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Zlaté časy sa pomaly končia, hypotéky už lacnejšie nebudú