Britská letecká spoločnosť easyJet očakáva, že začne od konca mája viac lietať. Predpokladá pritom, že do tej doby by mala byť väčšina európskych krajín otvorená pre britských dovolenkárov vďaka pokroku pri očkovaní proti ochoreniu Covid-19 v Spojenom kráľovstve.

Aj spoločnosť British Airways (BA) je optimistická a pripravuje sa na obnovenie transatlantických letov, keďže aj v USA je už veľa ľudí zaočkovaných. V Británii, ktorá je najväčším trhom spoločnosti easyJet, je už prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaná viac ako polovica dospelej populácie. Napriek tomu neistota týkajúca sa cestovania do zahraničia pretrváva.

WA 16 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 30. marca 2020 lietadlá britskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti easyJet parkujú na letisku v Ženeve. Nízkonákladová letecká spoločnosť easyJet sa po prvý raz vo svojej 25-ročnej histórii prepadla  do straty v dôsledku koronavírusovej pandémie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Monday, March 30, 2020 file photo, a large number of easyJet aircrafts parked on the tarmac of the Geneve Aeroport, in Geneva, Switzerland. British airline easyJet has posted it
Neprehliadnite

Pandémia zrazila tržby britských aerolínií easyJet v 1. polroku približne o 90 percent

Britská vláda nedávno predstavila tzv. cestovný semafor. Ten bude ukazovať, ktoré krajiny sú na tzv. zelenom zozname nízkorizikových destinácií. Kabinet v Londýne tiež uviedol, že ďalšie informácie poskytne začiatkom mája. Za najskorší dátum pre obnovenie cestovania považuje 17. máj.

Riaditeľ easyJet Johan Lundgren sa domnieva, že väčšina Európy bude v lete otvorená pre cestovanie, napriek tretej vlne infekcií na kontinente. Lundgren očakáva, že takmer všetky významné európske destinácie by mali byť v lete na zelenom zozname Británie.

Odborníci na cestovný ruch sú však menej optimistickí a upozorňujú, že zelený zoznam sa môže obmedziť len na Island, Maltu a Izrael, čo sú krajiny, ktoré dosiahli väčší pokrok pri očkovaní ako veľké európske dovolenkové destinácie Španielsko, Taliansko a Francúzsko.

British Airways
Neprehliadnite

Britská vláda predstavila cestovný semafor, aerolíniám sa však jej plán nepáči

Aerolínie easyJet zároveň vyzvali vládu, aby čo najskôr zverejnila svoj zelený zoznam, aby ich klienti vedeli, kam budú môcť ísť. Letecká spoločnosť zároveň opäť kritizovala plán Spojeného kráľovstva podmieniť cestovanie PCR testami aj v prípade krajín na zelenom zozname. Upozornila, že vysoké náklady na testy môžu tlmiť dopyt.

EasyJet odhaduje, že v aktuálnom štvrťroku (apríl - jún) bude kapacita spoločnosti na úrovni 20 % v porovnaní s rokom 2019 pre pretrvávajúce obmedzenia, ktoré brzdia dopravu v apríli a aj v máji budú ešte pokračovať. No v júni už očakáva prudké oživenie. Analytici spoločnosti Goodbody uviedli, že kapacita easyJet môže v júni dosiahnuť 35 až 40 percent dopravy v roku 2019, pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu.

Lundgren skonštatoval, že je príliš skoro na predpovedanie júlovej kapacity, pričom poukázal na odkladanie rezervácií v porovnaní s obdobím pred pandémiou. Dodal však, že letecká spoločnosť je pripravená rýchlo zvýšiť počet letov a má dostatočnú flexibilitu na zmenu svojho letového poriadku v závislosti od vývoja obmedzení.

Prvý let spoločnosti Ryanair na novej leteckej linke z Košíc do Prahy a späť
Neprehliadnite

Neočakávaný zvrat. Lacné aerolínie expandujú do vnútroštátnych spojov

Lietanie bolo pre pandémiu v uplynulých 12 mesiacoch výrazne utlmené. Za tri mesiace do konca marca 2021 využila spoločnosť easyJet iba 9 percent zo svojej kapacity z roku 2019. Aj ďalšia letecká spoločnosť, British Airways, v stredu vyhlásila, že očakáva oživenie letov vďaka pokroku pri očkovaní v Británii. To by spolu s podobne rýchlym očkovaním v USA malo BA umožniť znovuotvorenie transatlantických ciest. Vyhlásil to v stredu riaditeľ BA Sean Doyle na online podujatí CAPA Live.

Podľa Doyla vzhľadom na fakt, že tieto dve krajiny sú na tom v rámci očkovania „viac-menej" rovnako, mohli by byť medzi prvými, ktoré sa začnú otvárať cestovaniu. To môže predstavovať konkurenčnú výhodu pre BA a jej materskú spoločnosť IAG.