Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet klesli v prvom finančnom štvrťroku tržby medziročne o 88 percent na 165 miliónov libier. Kvôli slabému záujmu o lietanie dnes firma varovala, že lety v období január až marec budú len na desiatich percentách kapacity rovnakého obdobia vlani. Od septembra do decembra to ešte bolo 18 percent. Firma reaguje na nové uzávery a sprísňovanie cestovných obmedzení v Európe spôsobených Koronavirové pandémiou.

Prvý finančný štvrťrok firme skončil v decembri. Počet pasažierov sa za tú dobu znížil medziročne o 87 percent, náklady bez započítania paliva sa ale podarilo znížiť o 52 percent. Spoločnosť ušetrila na letiskových poplatkoch, údržbe aj na personáli.

WA 6 Ženeva - Lietadlá leteckej spoločnosti easyJet sú zaparkované na letiku vo švajčiarskom meste Ženeva v pondelok 30. marca 2020. Letecká spoločnosť easyJet v dôsledku pandémie nového koronavírusu pozastavila všetky lety. Letecký prepravca sa zároveň s odbormi dohodol na platenom voľne pre všetkých členov posádok a vyzval ich, aby šli pomáhať do nemocníc, informovali o tom v pondelok 30. marca televízie BBC a CNN. FOTO TASR/AP

A large number of easyJet aircrafts are parked on the tarmac of t
Neprehliadnite

Britské aerolínie easyJet získali nový úver za takmer 2 miliardy dolárov

V stredu sa ďalej prehĺbila kríza na domácom, teda britskom trhu. Ten je zároveň pre easyJet najväčším. Britská vláda totiž prijala nové opatrenia na obmedzenie cestovania. Novo musia cestujúci zdôvodňovať, prečo z krajiny odchádzajú. Už skôr boli zavedené testy na Covid-19 pred odchodom a k tomu povinná karanténa.

Financie easyJetu začiatkom mesiaca významne posilnil nový päťročný úver v objeme 1,87 miliardy dolárov, za ktorý sa čiastočne zaručil štát. Firma už skôr požiadala o hotovosť akcionára a uviedla, že zruší 30 percent pracovných miest. Predala tiež desiatky lietadiel. Vlani sa kvôli koronavírusu prvýkrát vo svojej 25-ročnej histórii prepadla do straty.