Poľskí vládni úradníci a poslanci z rôznych politických strán sa stali terčom rozsiahleho kybernetického útoku, ktorý bol vedený z ruského územia. Podľa agentúry PAP to vyhlásil podpredseda poľskej vlády Jaroslaw Kaczynski s odvolaním sa na tajné služby Poľska a jeho spojencov. Podobne sa vzápätí po Kaczyńskom vyjadril aj premiér Mateusz Morawiecki.

„Analýza našich tajných služieb a tajných služieb našich spojencov nám dovoľuje jasne povedať, že kyberútok bol vedený z územia Ruskej federácie," uviedol Kaczyński, ktorý predsedá parlamentnému výboru pre obranu a národnú bezpečnosť. Kyberútok, o ktorom tento mesiac informovali miestne médiá, označil za „rozsiahly".

KK73 Hongkong - Na archívnej snímke z 2. apríla 2014 muž telefonuje vedľa nápisu McDonald ´s v Hongkongu. Americká sieť reštaurácií s rýchlym občerstvením McDonald's zaznamenala minulý mesiac mierny nárast globálnych tržieb. Vďačí za to oživeniu predaja v Číne, kde jej tržby vlani klesli pre obavy z vtáčej chrípky.  Presnejšie, globálny obrat najväčšej siete rýchleho občerstvenia na svete v reštauráciách otvorených minimálne 13 mesiacov sa v máji  2014 medziročne zvýšil o 0,9 %. FOTO TASR/AP
FIL
Neprehliadnite

Hekeri získali dáta niektorých zákazníkov reťazca McDonald's

Dnes tiež premiér Morawiecki na tlačovej konferencii uviedol, že „dostal informácie od vnútornej bezpečnostnej služby o kyberútoku z Ruska. Dolná komora poľského parlamentu sa touto kauzou zaoberala v stredu na uzavretom rokovaní.

Poľské médiá tento mesiac informovali, že súkromné ​​e-mailové kontá niektorých vládnych úradníkov napadli hackeri. Týkalo sa to aj súkromného e-mailu šéfa kancelárie premiéra Morawieckého Michala Dworczyka. Ten uviedol, že mu boli ukradnuté informácie z jeho e-mailovej schránky a schránky jeho rodiny. „V tejto chvíli nedokážem povedať, kedy presne moje e-mailové konto napadli hackeri, ale rád by som znovu zdôraznil, že ho nepoužívam pre zasielanie akýchkoľvek údajov, ktorých zverejnenie by mohlo ohroziť národnú bezpečnosť," uviedol Dworczyk minulý týždeň.