Dvojica osôb, ktorá sa snažila podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka, bude stíhaná väzobne. Rozhodol o tom v piatok večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger. 3. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Heger chce získať z daňových rajov uniknuté milióny. Skôr treba prehodnotiť účinnú ľútosť

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica na základe návrhu prokurátora rozhodol o vzatí do väzby dvoch osôb, ktoré sú obvinené z prečinu podplácania a zo zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti,“ konkretizovala ďalej hovorkyňa.

Rozhodnutie nie je právoplatné. Obvinení podali proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR (NS SR). Sudca ŠTS rozhodoval v piatok od 14.30 hod. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal návrh na väzobné stíhanie dvoch osôb vo štvrtok vo večerných hodinách.

Nitrianska bezpečnostná agentúra Bonul bola dlhé roky na slovenskom trhu najúspešnejšou.
Neprehliadnite

Bonul sa odvolal proti rozhodnutiu NBÚ, považuje ho za predčasné a nezákonné

Muži sa mali pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka M. Fecka, ktorý s políciou spolupracoval. K odovzdaniu úplatku nedošlo. Petrovi Ch. a Miroslavovi S. podľa polície hrozí v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti sedem až 12 rokov.

Polícia ich zadržala v rámci protikorupčnej akcie s krycím názvom Contract. Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému podľa polície mali M. Feckovi sľúbiť päť percent z hodnoty projektu alebo 60-tisíc eur v hotovosti.