Rumunské úrady po vzore Slovenska, Česka, Maďarska či Bulharska porovnávali potraviny dostupné na západných trhoch pod rovnakými značkami a obalmi ako v Rumunsku. Domáce verzie 29 produktov prirovnali k dvojičkám z Holandska, Nemecka a Belgicka. Potraviny zámerne nakupovali za hranicami v rovnakých reťazcoch ako doma, a to v Lidli, Kauflande a Delhaize.

Hygienický ústav v Bukurešti si preklepol celkovo 9 syrov, 2 maslá, kyslú smotanu, 7 druhov šunky, 3 druhy párkov a klobás, 3 konzervované ryby, 2 pečeňové paštéty a čokoládu.

Výsledky ukázali, že z 29 skúmaných párov potravín sa 9 líšilo použitými ingredienciami a nutričnými hodnotami. Rozdiely objavili Rumuni vo výrobkoch z bravčového mäsa, konzervovaných rybách, paštéte a šunke.

„Výsledky posielame Európskej komisii a budeme žiadať o urýchlenie regulačných procesov s cieľom vytvoriť nástroje, ktoré umožnia kedykoľvek a kdekoľvek (v EÚ) posúdiť takéto dvojaké štandardy,“ citovala vo štvrtok rumunského ministra poľnohospodárstva Petre Daea spravodajská agentúra Actmedia.

Pod akými konkrétnymi značkami objavili rozdiely, minister odmietol zverejniť. Zdôvodnil to rizikom súdnych sporov s výrobcami. Tamojší premiér Mihai Tudose však vyzval na nájdenie legislatívnej cesty, ktorá by umožňovala odkryť mená spoločností považujúcich Rumunsko za „second-hand krajinu“.

Komisia: Zákony sa nebudú prepisovať

Používanie rozdielnych druhov a množstiev ingrediencií v potravinách pod identickými značkami umožňujú výrobcom aktuálne európske predpisy. Ak na obaloch potravín priznajú použité zložky, krajiny ich nemajú za čo postihovať.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok oznámil, že európska legislatíva sa pre dvojakú kvalitu potravín zatiaľ meniť nebude. Zdôraznil, že by išlo o niekoľkoročný proces. Namiesto toho pripravuje komisia usmernenia, ktoré krajinám umožnia zakročiť proti neférovým obchodným praktikám.

„Nepáči sa mi, aby sme mali dve kategórie občanov," uviedol predseda komisie po stretnutí s priemiérom Robertom Ficom, ktorý sa bol prihovárať za všetky dotknuté krajiny východného bloku.

Okrem odporúčaní pracuje Brusel aj na spoločnej metodike, ktorou by sa mali zjednotiť porovnávacie testy potravín.