Publikovanie článku sme v redakcii starostlivo zvažovali, pretože podozrenie bolo a je mimoriadne závažné. Preto sme ho vtedy titulkovali ešte dosť opatrne „Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH“. Išlo o ministra vnútra Roberta Kaliňáka, voľakedajšieho ministra financií a neskôr dopravy Jána Počiatka, bývalého štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka, regionáleho šéfa Smeru-SD Stanislava Kubánka, ale aj o ďalšie vysokopostavené osoby.

Vzápätí som sa mal možnosť zoznámiť s mobilom R. Kaliňáka. V momente, keď prvé výtlačky dorazili do predaja, mi osobne telefonoval, aby mi vynadal. Článok označil za „kanál“, opakovane tvrdil, že v rukách „nič nemáme“ a oznámil mi, že hoci to nikdy nerobí, bude nás žalovať.

Dvesto dní mrazivého ticha

TREND 4/2016

Vysvetľoval som mu, že bol riadne oslovený, aby nám k zverejneným indíciám dal stanovisko, že naďalej má priestor, aby v obsiahlom rozhovore všetko dopodrobna vysvetlil. Mám veľa inej oveľa dôležitejšej práce, povedal a ukončil hovor.

V tom čase som si predovšetkým kládol otázku, či máme pravdu. Či by títo ľudia boli schopní kryť podvody, alebo sa na nich akýmkoľvek spôsobom zúčastňovali. R. Kaliňák si za pol roka nenašiel čas na rozhovor a žiadne žaloby k nám nedorazili.

Naopak, prišli ďalšie zistenia nielen o tejto kauze, ale aj o oveľa ľahšie viditeľných, no pre riadneho platiteľa daní nepochopiteľných operáciách s vratkami DPH v developerskej brandži. Nepublikoval ich zďaleka iba TREND, ale aj Aktuality.sk, Denník N, Sme, Plus 7 dní, Nový Čas, Hospodárske noviny, televízia Markíza, RTVS a ešte všelikde inde ďalší kolegovia - novinári i nenovinári.

Za celý ten čas (s výnimkou jednej tlačovky R. Kaliňáka) menovaní ministri a spolu s nimi podozrivý - prinajmenšom z nečinnosti - predseda vlády Robert Fico, vedenie polície a prokuratúry nedokázali k tejto téme predstúpiť pred novinárov a verejnosť. Napriek množstvu, aj bezvýznamných, tlačoviek, ktoré organizujú, sa v tomto prípade neposadili tak, aby sme im videli do očí a nevysvetlili, ako je to všetko možné. Ako riadia vládu, políciu, prokuratúru, správu daní, že nám tu zločinecké skupiny organizovane rozkrádajú štát.

Nevysvetlili, nezložili účty, za čo ich vlastne platíme. Naopak, veľmi silno to vyzerá skôr na ďalšie a ďalšie prípady nieže nefunkčnosti mocenského aparátu, ale jeho zneužívania na zahladzovanie stôp, zastrašovanie a prenasledovanie tých, ktorí sa ozvú, alebo si len robia svoju prácu. A táto garnitúra ešte má tu bezočivosť navrhnúť zvyšovanie daní a poplatkov bežných občanov a podnikateľov.

Hrajú hru na zaneprázdnených, unavených, urazených, na ktorú nemajú právo. Toto nie ja kauzička, či si niekde politik ťahal slečnu do zadného vchodu luxusného hotela. V tomto prípade ide o podstatu demokratického usporiadania štátu, kde si občania volia svojich zástupcov, aby tí v ich záujme spravovali všetky verejné veci. A najmä spoločnú kasu.

Politici a ich prisluhovači však namiesto toho čelia podozreniu, že tu vytvorili obludne funkčný systém, v ktorom vybrané firmy dozorujú vybraní daniari, vybraní policajti a vybraní prokurátori, aby „ich ľudia“ mohli nerušene rozkrádať verejné statky. Na úkor ostatných daňových poplatníkov. V tomto prípade môže ísť o rozsiahlu kriminálnu činnosť a masívne zneužívanie právomocí mnohých verejných činiteľov.

Nechuť vysvetľovať a skladať účty a blokovanie nezávislého vyšetrovania prinajmenšom konfliktom záujmov na najvyšších miestach trvá už pridlho. Najprv bolo pred voľbami, potom chceli nerušene zostavovať vládu, žiadali pre ňu sto dní, až prišli predsedníctvo v EÚ a to bude trvať do konca roka…

Títo páni si ako keby neuvedomovali, že majú na krku vážne podozrenia, z ktorých si medzičasom vyrobili vlastné obvinenia.