Dve z najväčších tureckých bánk pozastavili používanie ruského platobného systému Mir po varovaniach Washingtonu, že sa dostanú do rozporu s uplatňovaním amerických sankcií voči Moskve, píše The Financial Times.

Hovorca súkromnej banky Isbank uviedol, že táto finančná inštitúcia dočasne pozastavila používanie Miru, kým vyhodnotí usmernenie, ktoré tureckým bankám zaslali Spojené štáty.

Ďalšia súkromná banka DenizBank takisto pozastavil operácie Miru v Turecku a ešte koncom minulého týždňa zmrazila platobný systém, uviedol pracovník banky, ktorý si neželal byť menovaný.

Veľké turecké banky sa pre tento krok rozhodli po varovaniach, o ktorých minulý týždeň prvýkrát informovali vo Financial Times. Západné štáty podľa nich plánujú zvýšiť tlak na Turecko v súvislosti s možným porušením sankcií uvalených na Rusko. Systém Mir totiž Západ vníma ako na potenciálne zadné vrátka nezákonného financovania.

Usmernenie, ktoré neskôr zverejnilo ministerstvo financií USA, obsahuje varovanie, že banky mimo USA, ktoré uzatvárajú nové alebo dodatočné dohody s prevádzkovateľom platobnej siete Mir riskujú, že tak „podporia úsilie Ruska vyhnúť sa sankciám USA".

Isbank a DenizBank patria medzi päť tureckých bánk - spolu so štátnymi inštitúciami VakıfBank, Ziraat Bank a Halkbank -, ktoré sú členmi platobného systému Mir vyvinutého ruskou centrálnou bankou ako domáca alternatíva k platobným systémom Visa a Mastercard.

Ďalšie dôležité správy

kreditné karty
Neprehliadnite

Európska únia a Spojené štáty si chcú posvietiť na Turecko, nepáči sa im ruský platobný systém