Viac ako dve tretiny podnikateľov očakávajú negatívny vplyv ďalšej vlny pandémie na ich podnikanie. Zároveň viac ako polovica firiem považuje prijaté protipandemické opatrenia za nezrozumiteľné a necelých 70 percent vníma štátnu pomoc ako nedostatočnú. Vyplýva to zo septembrového prieskumu zrealizovaného Podnikateľskou alianciou Slovenska (PAS) na vzorke takmer 100 respondentov.

Za najúčinnejšie finančné opatrenie pri zmiernení vplyvu pandémie považuje viac ako polovica podnikateľských subjektov priamu finančnú pomoc. Nasledujú dočasné zníženie alebo odpustenie priamych daní a odvodov z práce (38 percent), úhrada časti nájomného (19 percent) a priama finančná pomoc na podporu testovania či očkovania zamestnancov (14 percent). Najmenej zaujímavými opatreniami pre podniky sú dočasné zníženie DPH a odklad splátok úverov.

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Podnikatelia neveria vlastným očiam. Vláda plánuje stratiť vplyv na regulovanie cien energií

Za jednoznačne najúčinnejšie opatrenie v boji s pandémiou považujú respondenti očkovanie a dodržiavanie hygienických opatrení. Takmer tretina opýtaných preferuje aj testovanie v rizikových komunitách. Naopak, celoplošné testovanie považujú podľa PAS za nezmysel. Ako najmenej účinné opatrenie vyšla z prieskumu očkovacia lotéria. „Získala iba jede hlas a to podľa autora iba z recesie. Kritika smerom k lotérii je nielen o účinnosti, ale najmä o efektivite vzhľadom na zbytočné zadlžovanie štátneho rozpočtu,“ uviedla PAS.

Väčšina podnikateľov si myslí, že by mala mať právo na kontrolu dokladov svojich zamestnancov, či sú zaočkovaní, testovaní alebo prekonali ochorenie Covid-19. Takúto právomoc by privítalo 70 percent respondentov. Takmer polovica opýtaných uviedla, že by právo na takúto kontrolu dokladov mali mať aj poskytovatelia služieb, ako je to napríklad aj pri predaji cigariet či alkoholu.