Vo veci sa má teraz začať trestné stíhanie, keďže ide o zlom vo vyšetrovaní, informuje Denník N.

V minulosti policajný prezident Milan Lučanský tvrdil, že na území Slovenska k trestnému činu nedošlo, no napomáhanie k únosu spáchanému vietnamskými tajnými službami je taktiež trestným činom.

„Dozorujúci prokurátor dal po preskúmaní obsiahleho súvisiaceho spisového materiálu vyšetrovateľovi pokyn, aby začal trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom,“ povedal pre Denník N hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek.

Po začatí trestného stíhania boli policajti vypočutí ako svedkovia, dovtedy len ako podozriví.

„Kali o tom vie, je to štátny záujem“

Podľa nemeckých vyšetrovateľov prišlo k únosu 23. júla minulého roka. Voči Slovensku vzniesli podozrenie, že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle, informoval ešte v júli denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

V čase, kedy sa podľa nemeckých vyšetrovateľov muž nachádzal na Slovensku, rokoval s vietnamským náprotivkom vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Celá návšteva však trvala neštandardne krátko – mali spolu iba jeden pracovný obed.

Slovensko tiež neštandardne zabezpečilo pre vietnamskú delegáciu vládny špeciál. Neskôr sa ukázalo, že Poľsku klamalo o tom, že na palube lietadla sa nachádza R. Kaliňák. Deň predtým totiž Poľsko odmietlo akceptovať prelet nad jeho priestorom s odôvodnením, že ide o návštevu vietnamského ministra verejnej bezpečnosti. Preto slovenská strana odôvodnenie zmenila.

Z výpovedí policajtov, ktorí počas návštevy robili ochranku, vyplýva, že zapojenie exministra v celom prípade je ešte zvláštnejšie. Šéf protokolu Radovan Čulák im dal pokyn, aby pomohli s presunom údajne opitého a očividne dobitého Vietnamca s odôvodnením, že „Kali o tom vie, je to štátny záujem“. Jeho rany vysvetlil tým, že spadol zo schodov.

Kaliňákovo kričanie do telefónu nepotvrdili

R. Kaliňák mal podľa výpovedí pri čakaní pred hotelom Bôrik nervózne a s krikom telefonovať, pričom malo byť počuť slovo „pas“. Vyšetrovanie policajnej inšpekcie toto tvrdenie nepotvrdilo, niektorí policajti totiž tvrdili, že R. Kaliňák netelefonoval, iní, že exminister a súčasný poslanec za Smer spoluúčasť odmieta a pripúšťa len zneužitie pohostinnosti zo strany Vietnamcov.

Po článku Denníka N zo začiatku augusta musel z funkcie odísť riaditeľ úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčirovič. V súčasnosti šéfuje odboru, ktorý priamo riadi osobných ochrancov.

K prípadu medzičasom zaujal tvrdší postoj aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý s vietnamským ministrom zahraničia rokoval: „Ak naďalej trváte na tom, že ste nezneužili našu pohostinnosť a váš unesený občan sa nenachádzal na palube slovenského vládneho špeciálu, potom žiadam od vás nespochybniteľné vysvetlenie toho, ako ste ho dopravili z Nemecka do Vietnamu. Akékoľvek zavádzanie z vašej strany bude mať konzekvencie v našich dvojstranných vzťahoch a sme pripravení prijať aj reštriktívne kroky na pôde Európskej únie.“

Pripravený spolupracovať

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) trvá na tom, že sa nijakým spôsobom nepodieľal na únose vietnamského občana.

„Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru,“ uviedol v súvislosti s vyšetrovaním na sociálnej sieti.

Podľa R. Kaliňáka vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že sa mala akcia udiať s jeho súhlasom, naopak, vyvracia účasť štátnych orgánov na únose. Verí, že dvaja policajti, ktorí vo veci vypovedali a údajne boli svedkami únosu, budú naďalej spolupracovať s prokuratúrou.

Nechápe, prečo tak neurobili už skôr. „Veľmi mi záleží, aby bol tento prípad dôsledne vyšetrený a samozrejme som pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktorí jediní sú oprávnení prijímať závery,“ povedal.