Podľa agentúry AFP bolo v piatok na hlavnom pekinskom letisku "kvôli hustej hmle a nízkej viditeľnosti" zrušených alebo odložených viac ako 500 medzinárodných a domácich odletov a príletov.

Podľa internetových stránok medzinárodného letiska v Pekingu a stránok Letiska Václava Havla sa zdržanie dotklo aj priameho letu z čínskej metropoly do Prahy.

Úrady v Pekingu zvýšili stupeň ohrozenia na druhú najvyššiu hodnotu. Hustota nebezpečných malých prachových častíc, ktoré ľahko prenikajú do pľúc, dosahovala v piatok ráno na centrálnom námestí Tchien-an-men 647 mikrogramov na meter kubický. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pritom táto hodnota nemá po dobu 24 hodín prekročiť 25 mikrogramov na meter kubický.

Peking tento rok už dvakrát vyhlásil niekoľkodňový najvyšší stupeň ohrozenia kvôli smogovej kríze. Znamenalo to uzavretie škôl, dopravné obmedzenia a zastavenie činnosti mnohých tovární a stavieb. Posledné takéto opatrenie skončilo v utorok.

Problémy so znečisteným ovzduším má teraz asi 50 ďalších miest na severe a východe Číny, v niektorých platí najvyšší stupeň poplachu. Podľa meteorológov by sa situácia mala začať v sobotu zlepšovať.