Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nevyhovela jeho žiadosti o prepustenie. Nepristúpila ani k nahradeniu väzby.

„Súd, posudzujúc obdobie od 18. mája dodnes, keď rozhodoval opätovne o väzbe obžalovaného, konštatuje, že sa dôvody väzby, ktoré boli konštatované v minulom rozhodnutí, nezmenili,“ zdôvodnila sudkyňa Pamela Záleská. Obžalovaný Dušan Kováčik je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. prichádza v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) na pokračovanie hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v utorok 13. júla 2021. Dušan K. čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.
Neprehliadnite

Dôvody mojej väzby pominuli, tvrdí D. Kováčik. Ponúka peňažnú záruku 70-tisíc eur

Záleská poukázala na to, že súd počas hlavného pojednávania „zistil, že sa potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby“. Sudkyňa skonštatovala, že existuje obava z možného ovplyvňovania svedkov zo strany obžalovaného, pričom netvrdí, že je istota takéhoto správania. „Súd odmieta čakať do okamihu, keby obžalovaný takúto obavu naplnil,“ podotkla.

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný. Dušana Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. 

Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) bude pokračovať 11. augusta. Sudkyňa Pamela Záleská naplánovala ďalšie pojednávanie na 11. až 13. augusta, tiež na 3., 16. a 17. septembra. Predvolaní budú ďalší svedkovia - bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár, bývalý šéf policajných odposluchov Norbert Paksi či prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vladimír Kuruc. Opätovne by mal vypovedať aj niekdajší člen takáčovcov Matej Zeman. Vypovedať majú aj Csaba Dömötör a Ján Buocik.