Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je nevinný človek, ktorý nič neurobil a mal by byť okamžite prepustený z výkonu väzby a oslobodený spod obžaloby. Na sobotňajšom brífingu to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

„Sme presvedčení, že prípad Dušana Kováčika je vymyslený a nafingovaný. Stal sa obeťou spiknutia. Je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby," uviedol Fico.

V prípade bývalého špeciálneho prokurátora sú podľa jeho slov podozrenia na manipuláciu s trestnými konaniami či z toho, že boli použití najatí univerzálni svedkovia.

Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik
Neprehliadnite

D. Kováčik: Rodinne založený typ, desaťtisíce v hotovosti a plná kancelária citlivých spisov

„Jediný, kto svedčí voči Dušanovi Kováčikovi je Ľudovít Makó. Ten to povedal až potom, čo ho zadržali a vzali do väzby. Dnes si chodí po slobode a finančne sa mu darí," skonštatoval šéf Smeru-SD.

Zadržanie, obvinenie a následná obžaloba Dušana Kováčika podľa Fica súvisela so snahou vlády získať a obsadiť funkciu špeciálneho prokurátora, ale aj vytvoriť z Dušana Kováčika symbol „smeráckeho zločineckého režimu".

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Koncom marca Dušana Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča. Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.

S bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom prebieha súd na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.
Zdroj: NMH - Matej Kalina
S bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom prebieha súd na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.