V celom videu a rozhovore sa dozviete

01:00 Prečo je jeden odvod problém
03:25 Prečo je návrh kladivom na ekonomickú aktivitu
07:45 Ako ovplyvní pasívne príjmy
09:05 Ake lepšie štrukturovať sociálne dávky
12:10 Či má štát možnosť zlepšiť demografiu

Slovensko čelí obrovskej reforme. Išlo by skutočne o najväčšiu daňovú reformu v histórii Slovenska?

Tým, že by mala postihnúť aj všetky pasívne a kapitálové príjmy, tak určite áno. Reforma, pri ktorej bola zavedená rovná sadzba dane z príjmov právnických aj fyzických osôb a DPH, tak tá nepostihovala pasívne príjmy.

Prejdime si jednotlivé oblasti „Veľkého tresku“. Tou prvou sú odvody. Odvodová povinnosť sa presunie na zamestnanca a bude sa platiť iba jeden odvod. Je to dobrý nápad?

Ja by som to rozdelil na dve časti. Prvá je, že konečne by sme sa zbavili toho, čo voláme hrubá mzda. Je to zavádzajúci pojem, pretože je to vlastne len účtovná fikcia. Hrubá mzda neexistuje. Existujú len mzdové náklady a čistá mzda. Takže, keby sme prešli na čistú mzdu a mzdové náklady, ktoré by sa podľa mňa mali správne nazývať hrubá mzda, bol by to pozitívny krok. Vďaka tomu by každý zamestnanec vedel, do akej miery prispieva na služby štátu. V súčasnosti má tú informáciu veľmi skreslenú. Z mnohých prieskumov vidíme, že zamestnanci nerozumejú, čo sú to odvody zamestnávateľa. Nevedia, že za nich zamestnávateľ niečo odvádza.

Takže prvá časť je pozitívna. Čo tá druhá?

Okrem toho, že sa má odvod platiť zo superhrubej mzdy alebo mzdových nákladov, sa uvažuje o jednom odvode. A tu si myslím, že sa zbytočne vystavujeme riziku, že tento jeden odvod sa dostane do rúk politikov, ktorí nakoniec budú rozhodovať svojvoľne alebo podľa nejakých aktuálnych nálad o tom, či z tohto odvodu dáme viac peňazí na dôchodkový systém, alebo viac peňazí na zdravotný systém.

V čom tam vidíte problém?

V súčasnosti je ten systém pomerne jasne oddelený a podľa mňa by toto oddelenie malo ostať. Aby bolo naďalej jasné, že zdravotný odvod končí vo viacerých zdravotných poisťovniach. Jeden odvod rozdelený medzi zdravotné poisťovne a sociálnu poisťovňu môže tiež skončiť tým, že viacerí technokrati si naplnia svoj sen a podarí sa im presadiť myšlienku jednej zdravotnej poisťovne, ktorá bude štátna. To by bolo na škodu obyvateľov Slovenska, pretože by stratili možnosť výberu a pravdepodobne by dostali zdravotnú starostlivosť nižšej kvality, pretože zrovna tá štátna zdravotná poisťovňa neposkytuje tie najlepšie služby.

Pokiaľ ide o sadzby tohto odvodu, navrhuje sa 25 percent pre zamestnanca a 20 percent pre SZČO. Čo si myslíte o veľkosti týchto sadzieb?

Som veľmi prekvapený, že takýto návrh uzrel svetlo sveta. Ministerstvo financií, ľudia z NBS alebo z rozpočtovej rady – všetci unisono vraveli, že máme vysoké náklady práce. Odvodové zaťaženie na Slovensku je relatívne vysoké, zvlášť zložka, ktorá pripadá na zamestnávateľa. Počítal som s tým, že toto číslo sa bude znižovať, a to minimálne u ľudí s nižším príjmom a ideálne aj u ľudí s vyšším príjmom, aby celková cena práce mohla klesnúť. Tento návrh zvyšuje mieru zdanenia strednej triede, zamestnancom s najvyššími mzdami paradoxne zvyšuje čistý príjem.

Takže to podľa vás bude mať negatívny ekonomický efekt?

Áno, pretože penalizujeme ekonomickú aktivitu, a to nielen mzdové príjmy, ale aj podnikateľské príjmy, aj pasívne kapitálové príjmy. V konečnom dôsledku môžeme hovoriť o kladive na ekonomickú aktivitu.

Zachádza s týmito návrhmi Slovensko až príliš ďaleko?

Nemôžeme sa tváriť, že slovenský trh je nezávislý od okolitých krajín. V januári tohto roka bola v Česku zavedená paušálna daň pre živnostníkov. Ktokoľvek s príjmom do 40 tisíc eur sa môže prihlásiť s tým, že zaplatí jednu platbu ročne alebo ju bude platiť mesačne. To je všetko. V podstate nemusí viesť účtovníctvo. Je to lacnejšie ako slovenské paušálne výdavky. Pokiaľ zavedieme systém, ktorý zvýši daňovo-odvodové zaťaženie živnostníkov oproti súčasnému stavu, tak im vlastne dávame signál, že ak to má pre nich ekonomický zmysel, majú ísť do Česka alebo inej krajiny.

Igor Matovič hovorí o férovosti v platení daní. Nebolo by teda férové, aby živnostníci platili viac?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa