Poľský prezident Andrzej Duda je pripravený postaviť novú železnú oponu, ak sa za východnou hranicou bude musieť vysporadúvať s agresívnym štátom. Vyhlásil to vo štvrtok v Rige, kde s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom rokoval najmä o bezpečnostných otázkach.

Poliaci nechcú „ruský svet“

Duda zároveň zdôraznil, že Poľsko vynaloží všetko úsilie na to, aby v Európe nevypukla regionálna vojna.

Podotkol, že Poľsko na odradenie od agresie posilňuje svoj vojenský potenciál a zvyšuje svoje výdavky na obranu. Spresnil, že nedávno prekročili dve percentá HDP a v roku 2023 to bude pravdepodobne na úrovni štyroch percent.

Ocenil, že poľská verejnosť tieto kroky vedenia štátu pochopila, pričom uviedol, že „Poliaci nechcú mať u seba doma ruský svet“.

Zároveň vyjadril presvedčenie, že aj vďaka tomu, že Poľsko je súčasťou aliancie NATO, dokáže odolať všetkým snahám „zotročiť nás a vnútiť nám cudziu moc.“

Duda vo svojom príhovore zdôraznil, že invázia ruskej armády na územie Ukrajiny, ku ktorej došlo pred necelým rokom, viedla k rozhodujúcej zmene vnímania sveta mnohými ľuďmi, predovšetkým z hľadiska bezpečnosti a budúcnosti.

Vyhlásil, že pobaltské štáty, ktoré majú podobné historické skúsenosti s ruskou hegemóniou ako Poľsko v minulom storočí, varovali svet, že pád komunizmu v Rusku a rozpad Sovietskeho zväzu neznamená, „že Rusko so svojou tradičnou veľkoruskou mentalitou zmizlo z povrchu zemského, že odišlo a už sa nikdy neobnoví“.

Vzkriesenie ruského imperializmu

Podľa Dudu „sme v skutočnosti svedkami jeho vzkriesenia, výbuchu ruského imperiálneho komplexu, ktorý vyústil do agresie voči našej časti Európy“.

Vo svojom prejave Duda tiež poznamenal, že Rusko svojím konaním v poslednom čase ukázalo zvyšku sveta, že „všetky rozprávky o konci dejín a príbehy o tom, že v Európe raz a navždy zavládne mier a pokoj, boli absolútne nesplniteľným snom“.

Pripomenul, že Poľsko a Lotyšsko sa postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu, a ubezpečil, že sú pripravené urobiť všetko pre to, aby sa konflikt nedostal aj na ich územie.

„Sme proti vojne, urobíme všetko pre to, aby v našich krajinách nebola vojna,“ povedal Duda.

Prezidenti Lotyšska a Poľska sa v Rige zúčastnili na stretnutí expertov venovanom aktuálnym bezpečnostným výzvam, dodala agentúra PAP.

Ďalšie dôležité správy

SY 35 Vilnius - Vojenská stíhačka F-16 portugalského letectva počas hliadkového letu v rámci misie NATO Baltic Air Policing v litovskom vzdušnom priestore 20. novembra 2014. NATO má momentálne v oblasti Pobaltia 16 stíhačiek, ktoré sledujú vzdušné priestory Litvy, Lotyšska a Estónska. FOTO TASR/AP
A Portuguese military fighter participating in NATO's Baltic Air Policing Mission operates in Lithuanian airspace, Thursday, Nov. 20, 2014. NATO, which has 16 fighter jets in the region monitoring Balt
Neprehliadnite

Poľsko by poslalo Ukrajine aj stíhačky F-16, ak by súhlasilo NATO