Spomínané opatrenia sú súčasťou v poradí druhého sociálneho balíčka, ktorými chce ľavicový kabinet zlepšiť životnú úroveň občanov. Smer-SD ho pripravil necelý rok pred parlamentnými voľbami, štát na neho podľa Fica vynaloží 200 miliónov eur.

"Ľudia potrebujú pocítiť, že sa slovenskej republike darí. Štát musí byť solidárny a veľkorysý k ľuďom," uviedol Fico k novému sociálnemu balíčku, ktorý zahŕňa 15 opatrení.

Na potraviny a väčšinu tovaru a služieb Slovensko v súčasnosti uplatňuje 20-percentnú sadzbu DPH. Na knihy, lieky a vybrané zdravotné pomôcky sa vzťahuje DPH vo výške desiatich percent. Po novom bude táto nižšia sadzba DPH platiť tiež na základné potraviny, ako napríklad na mlieko, maslo, chlieb a pečivo.

Prvý sociálny balík čítajúci 15 rôznych opatrení v hodnote takmer 250 miliónov eur schválil Smer-SD vlani po tom, čo Fico neuspel v prezidentských voľbách. Tento balík zahŕňa napríklad bezplatné cestovanie detí, študentov a seniorov vo vlakoch, rovnako ako zníženie povinných odvodov pre zamestnancov s nízkymi príjmami.

S prvým balíčkom je Fico spokojný

R. Fico sa vo svojom príhovore na pracovnom sneme strany Smer-SD venoval aj prvému sociálnemu balíčku. Z opatrení, ktoré Smer-SD predstavil v júni 2014, zatiaľ schválili 12. Ešte tak ostávajú tri opatrenia, a to podpora technologických start-upov, uhrádzanie DPH až po prijatí platby za faktúru a zníženie cien plynu pre domácnosti.

Medzi opatreniami, ktoré už v praxi fungujú, sú aj vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov. „Po polroku môžeme konštatovať obrovský úspech,“ uviedol R. Fico. Ako povedal, dodnes sa zaregistrovalo 760-tisíc cestujúcich. Podľa predsedu vlády vďaka tomuto opatreniu ľudia prestali začali menej využívať autá a viac vlaky. Podobné opatrenie sa týka aj ľudí, ktorí cestujú vlakom za prácou. Tým prvý sociálny balíček zvýšil zľavy na cestovanie vlakom.

Medzi ďalšie schválené opatrenia z prvého sociálneho balíčka patrí zvýšenie odvodových úľav pri práci študentov na dohodu, zvýšenie príspevku na asistentov zdravotne postihnutých žiakov, daňové úľavy zamestnávateľom poskytujúcim odbornú prácu, daňové úľavy na výskum a vývoj, zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre ľudí s nízkymi a strednými príjmami, zavedenie minimálneho dôchodku, zvýšenie vianočného príspevku, dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi, zvýšenie kapacít jaslí a materských škôl.

Podľa KDH je balíček sklamaním

Druhý sociálny balíček z dielne Smeru-SD je podľa podpredsedu KDH pre ľudí sklamaním, pretože naň vláda vyčlenila len 200 miliónov eur. Ako povedal Moravčík dnes pre agentúru SITA, je to nielenže menej ako výška prvého balíčka, ale hlavne je to len odrobinka zo zvýšených príjmov vlády z daní a odvodov.

„Nominálne daňovo-odvodové zaťaženie totiž narástlo až o 3,5 miliardy eur ročne. Ako ukazujú posledné prieskumy, tak si ľudia začínajú uvedomovať, že vláda Smeru im oveľa viac berie ako dáva. Preto preferencie Smeru postupne klesajú. Je to dobrá správa pre Slovensko, pretože ak by vláda neožobračovala ľudí, tak by dnes nemusela predstavovať sociálne balíčky,“ vyhlásil Moravčík.

R. Fico sa dnes, žiaľ, podľa Moravčíka opäť snažil využiť to, že opakovaná lož sa stáva pravdou. „Ak by mu za každé klamstvo a zavádzanie narastal nos, tak na konci svojho prejavu by vyzeral ako Pinocchio. Najväčším klamstvom jeho prejavu bolo, že balíčky nie sú financované zo zvýšených daní, odvodov, prejedaním dôchodkov a z privatizácie. Opak je pravdou, práve to sú hlavné zdroje ich financovania,“ vyhlásil podpredseda KDH s tým, že ľudia si balíčky sami predplácajú z úspor v 2. pilieri, zo zvýšených daní či z predaja štátneho majetku.

Medializované informácie tiež podľa neho dokazujú, že vláda sa nesolidarizuje s bežným ľuďmi, ale s boháčmi a s oligarchami. „Vláda im totiž nadelila trojnásobne väčší balík ako bežným ľuďom. Boháčom a oligarchom dala vláda Smeru 1,5 miliardy a bežným ľuďom len 450 miliónov eur,“ dodal.

Zoznam opatrení

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané druhy potravín, ako sú chlieb, pečivo, či mlieko sa má od začiatku budúceho roka znížiť zo súčasných 20 na 10 percent. Ide o jedno z hlavných opatrení druhého sociálneho balíčka, ktoré na pracovnom sneme Smeru-SD predstavil premiér Robert Fico.

„Okruh základných potravín bude veľmi starostlivo vybraný,“ povedal. V tejto súvislosti chce vláda podpísať memorandá s obchodnými reťazcami, aby sa zníženie DPH premietlo do cien vybraných potravín.

Vláda chce tiež pokračovať vo zvyšovaní minimálnej mzdy, ktorá od začiatku tohto roka dosahuje 380 eur. „Chceme od začiatku budúceho roka zvýšiť minimálnu mzdu tak, aby sa míľovými krokmi priblížila k hranici 400 eur,“ povedal R. Fico.

Ďalším opatrením z druhého sociálneho balíčka má byť špeciálny program pomoci pre okresy s nezamestnanosťou nad 20 percent. „Bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných a súkromných investícií, budovania cestnej infraštruktúry a podpory zamestnávania a budovania verejných inštitúcií,“ oznámil premiér. Pôjde podľa neho napríklad o okresy Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Rožňava, Poltár, či Sabinov.

Smer-SD chce podporiť aj mladé rodiny. Jedným z opatrení je zvýšenie materskej dávky. Tá by mala podľa Fica stúpnuť zo súčasných 65 na 70 percent hrubej mzdy. „Pokiaľ budeme mať na to budúci rok, pôjdeme až na 75 percent,“ tvrdí predseda Smeru.

Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur. Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle, či škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do 3 rokov veku dieťaťa. Smer chce tiež zjednodušiť administratívnu náročnosť pri poskytovaní tohto príspevku tak, aby rodič nepreukazoval výdavky na jasle, či škôlku každý mesiac.

Do druhého sociálneho balíčka sa dostala podpora pri rozšírení kapacity materských škôl, ktorý je už súčasťou prvého balíčka. „Ide o pokračovanie projektu, kde chceme uspokojiť čo najviac žiadostí miest a obcí,“ uviedol R. Fico.

Ďalším opatrením je výstavba základných škôl modulového typu v regiónoch, kde je nedostatok školských kapacít.

Vláda chce tiež poskytovať príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Má ísť o príspevok na úhradu časti poplatku za pobyt žiakov piatych ročníkov základných škôl na školy v prírode úrovni 100 eur, žiakov siedmych ročníkov základných škôl a študentov tretích ročníkov stredných škôl na lyžiarske kurzy v sume 150 eur. Takýto príspevok má získať 120 tisíc žiakov a študentov.

Sociálne slabšie rodiny by mali získať nárok na pobyt v štátnych zariadeniach rezortov obrany a vnútra. Podľa Fica by tento nárok malo získať približne 20 tisíc ľudí.

Smer-SD tiež plánuje znížiť doplatky za lieky pre dôchodcov a zaviesť limit na doplatky za lieky pre deti do 6 rokov. Ľudia nad 62 rokov by podľa Fica mali za lieky zaplatiť doplatky v sume najviac 25 eur za štvrťrok namiesto súčasných 42 eur za kvartál. Na deti do 6 rokov by mala zaviesť hranica na doplatky za lieky do 8 eur za štvrťrok.

Zdravotníctva sa má týkať aj ďalšie opatrenie, a to obnova priestorov štátnych nemocníc. Podľa R. Fica by to mali viesť k humanizácii nemocničného prostredia.

Dvanástym sociálnym opatrením má byť príspevok na zatepľovanie domov a energetických investícií v bytovkách. Pri úplnom zateplení rodinného domu by mali ľudia získať príspevok v sume 30 percent nákladov na zateplenie. Okrem toho Štátny fond rozvoja bývania odpustí 15 percent z istiny úverov na rekonštrukciu bytových domov.

Ďalším opatrením je príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie. Má ísť o úhradu časti ceny pri kúpe fotovoltických panelov, veterných turbín, solárnych panelov, kotlov na biomasu a veterných čerpadiel. Podpora štátu má byť vo forme poukážok, ktoré pokryjú časť nákladov na kúpu zariadení.

Vláda tiež chystá opatrenie na zavedenie lacného bankového účtu pre všetkých, čo bude podľa Fica stáť banky 70 miliónov eur. „Každý občan bude mať nárok na jeden bankový účet za zvýhodnenú cenu,“ povedal Fico. Väčšina ľudí by mala získať nárok na bankový účet v sume do 3 eur a ľudia s nízkym príjmom by mali mať bankový účet zdarma.

Posledným, pätnástym opatrením z druhého balíčka je fakturácia bez dane z pridanej hodnoty medzi dodávateľmi v stavebníctve. Podľa premiéra by DPH štátu odviedla až posledná firma v reťazci. Celý druhý balíček by mal podľa Fica stáť 200 miliónov eur.