Ako hodnotíte Andreu Kalavskú na poste ministerky zdravotníctva?

Pozitívne bolo, že ministra Druckera nahradila osoba, ktorá už bola činná v manažmente jeho ministerstva. Nepotrebovala teda čas na zorientovanie, mohla plynule pokračovať v rozbehnutých projektoch. Výhodu oproti svojmu predchodcovi má aj v tom, že kým Drucker si nedokázal získať na svoju stranu premiéra Roberta Fica, aby podporoval reformné kroky v rezorte, Kalavskej sa to u súčasného premiéra Petra Pellegriniho podarilo. Aspoň pokiaľ ide o stratifikáciu nemocníc.

Rozdiel medzi nimi je možno aj v mediálnom obraze, aj keď nie až taký veľký. Drucker dbal na svoj imidž, často a s každým komunikoval. U ministerky niekedy dochádza k treniciam, najmä so zástupcami sestier. Negatívne hodnotím, že sa jej nepodarilo vyjednať zľavy s farmafirmami.

Kým jej predchodca Tomáš Drucker mal právnické vzdelanie, ministerka má lekárske. Dáva jej to nejakú výhodu pri riadení rezortu?

Nemyslím si. Niekedy je možno dobré, keď je na čele rezortu niekto, kto nie je zvnútra, nie je prepojený so žiadnymi osobami v rezorte, má určitý odstup. Pani Kalavská má kolegov zdravotníkov a je sama lekárka, takže možno pri niektorých opatreniach viac rezonuje jej medicínske pozadie ako ekonomicko-právne, ktoré mal exminister Drucker. Najviac sa to ukázalo pri nepodpísanej veľkej revízii úhrad liekov.

Cieľom revízie má byť, aby sa za rovnakú sumu za jednotku účinnej látky platilo rovnako bez ohľadu na veľkosť balenia lieku či diagnózu. Z verejných zdrojov by sa tak usporilo ročne 70 miliónov eur. Ministerka ale tvrdí, že by kvôli tomu stúpli doplatky pacientov. Bola možnosť, ako urobiť revíziu, aby k tomu nedošlo?

Myslím si, že tu zvíťazil politický pohľad na vec, aj keď 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa