Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba sa v utorok vyjadrí k aktuálnej situácii v regionálnej autobusovej doprave v kraji, ktorú od polovice novembra, teda od nástupu nového dopravcu - Arrivy - sužujú pre nedostatok vodičov problémy s výpadkami spojov.

Od 15. novembra 2021 zabezpečuje prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom samosprávnom kraji spoločnosť Arriva.
Neprehliadnite

Poučenie z kauzy Arriva: Tendre na dopravcov si žiadajú redizajn

Droba má v utorok informovať aj o možných riešeniach situácie. Arriva v pondelok večer informovala TASR, že vďaka náborovému príspevku zazmluvnila 55 nových vodičov pre Bratislavský kraj.

,,Od utorka ponúkame každému vodičovi autobusu, ktorý podpíše zmluvu a začne jazdiť v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji do 15. decembra, náborový príspevok vo výške 3500 eur," uviedol dopravca s tým, že vodiči majú garantované aj každoročné zvýšenie platov o päť percent a istotu stabilného zamestnania na najbližších desať rokov.

Desiatky nových šoférov

Do konca minulého týždňa zaznamenala Arriva viac ako 130 záujemcov o prácu. Zmluvu podpísala s 55 vodičmi autobusov.

,,Záujemcovia sa nám hlásili z celého Slovenska a viacero telefonátov sme mali aj od súčasných vodičov kamiónov. Časť nových kolegov vozí cestujúcich v Bratislavskom kraji už dnes, ostatní začnú od 1. decembra. Niekoľko záujemcov nemalo platnú kvalifikačnú kartu vodiča alebo nemohlo nastúpiť okamžite. Aj preto sme sa rozhodli pokračovať v náborovej kampani," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Arriva na Slovensku László Ivan.

Miroslav Hlivak
Neprehliadnite

Úrad pre verejné obstarávanie odmieta útoky pre situáciu s dopravcom Arriva

Dopravca sľubuje okrem iného vodičom priemernú mzdu 1 500 eur, k tomu 600 eur za každého ďalšieho získaného kolegu, vodiča, moderné zázemie pre šoférov, benefity v podobe príplatkov či 120 nových nízkopodlažných autobusov.

Na snímke autobusy spoločnosti Arriva odstavené na parkovisku, ktoré od 15. novembra nahradia autobusového dopravcu Slovak Lines v Bratislavskom samosprávnom kraji v Bratislave 9. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Arriva vypraví o 40 spojov viac ako plánovala, výpadky ale pretrvávajú

,,Prácu máme ešte pre ďalších vodičov zo Slovenska. Boli by sme veľmi radi, ak by cestujúcich na Slovensku vozili vodiči zo Slovenska. Vzhľadom na aktuálny nedostatok vodičov sme však dohodli aj príchod vodičov zo zahraničia a zazmluvnili sme vodičov z Ukrajiny," podotkol Ivan. Arriva v piatok pre TASR uviedla, že dohodla príchod stoviek vodičov z Ukrajiny a 35 z Uzbekistanu.

Situácii nepomohol ani covid-19

Arriva má od polovice novembra, keď začala prevádzkovať prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji, problém s nedostatkom vodičov. Chýbalo jej ich okolo 100.

Na snímke vpravo autobus spoločnosti Arriva, ktorá od dnešného dňa nahrádza autobusového dopravcu Slovak Lines (vľavo v pozadí) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), prichádza na autobusovú stanicu Mlynské Nivy, 15. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Slovak Lines je ochotný pomôcť Bratislavskému kraju, Arriva na ponuku reagovala

Prejavuje sa to vo výpadkoch viacerých spojov. V pondelok dopravca informoval aj o zníženej obslužnosti niektorých liniek pre výskyt ochorenia covid-19 medzi vodičmi autobusov.

Predsa BSK Droba dal dopravcovi čas do 26. novembra na výrazné vyriešenie problému. V utorok sa má šéf kraja vyjadriť, či bola jeho požiadavka naplnená.

Avizoval však, že dopravcu vysoké sankcie za výpadky neminú, zároveň odmietol úvahy o návrate k doterajšiemu dopravcovi Slovak Lines. Arriva v uplynulých dňoch opakovane deklarovala snahu o vyriešenie problému a tvrdila, že sa situácia postupne zlepšuje.

Na snímke vpravo autobus spoločnosti Arriva, ktorá od dnešného dňa nahrádza autobusového dopravcu Slovak Lines (vľavo v pozadí) v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), prichádza na autobusovú stanicu Mlynské Nivy, 15. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Arriva nemá dostatok vodičov, výpadky regionálnej dopravy v Bratislavskom kraji budú pretrvávať