Keď som sa bol zaočkovať v Univerzitnej Nemocnici, tak to bola katastrofa. Organizačný chaos a na Národnom futbalovom štadióne to sypalo ako hodinky. Takže je to niečo, čo sa župe objektívne podarilo. Asi aj feedbacky sú dobré?

Máme fantastický tím, aj tých čo vidíte, to je hlavne Tomáš Szalay a Juraj Štekláč, ale aj tých, ktorí sú v pozadí, ako je riaditeľka úradu Patrícia Mešťan a ďalší kolegovia. Mne sa strašne páči, keď dostaneme feedback, že sa ľudia cítia ako v Švajčiarsku.

Čím je to ako v Švajčiarsku?

Do troch minút mi obrovská skriňa, ale veľmi milo usmievajúci sa bodyguard, povie, čo mám spraviť. Predložím papiere na registrácií, prejdem k očkovaniu, do tridsiatich sekúnd ma rieši nejaký lekár, pýta sa ma základné anamnézy, a do štyroch minút som zaočkovaný. Posedím ďalších 15 minút, a do 20 minút odchádzam spokojný.

Takže ako župan som na to hrdý. Nie je to pravidlo vo verejnej správe na Slovensku. Ale povedali sme si, že sme platení z daní ľudí a toto je tá služba, ktorú im chceme poskytnúť.

Na očkovanie ste ale museli alokovať pomerne veľa zdrojov finančných aj kapacitných. Koľko to stojí župu?

Prekvapím vás, ale tá matematika je pre župu plusová. Robíme to tak efektívne, že sme schopní zaočkovať štyritisíc a viac ľudí denne, pričom za každého očkovanca dostávame nejaký poplatok. Ak sa nemýlim je to 7 eur. Tým pádom vlastne župa zarába nejaké peniaze. Ale samozrejme, že čokoľvek zarobíme, tak investujeme do zveľaďovanie zdravotníctva.

Keď potom porovnáme tú organizáciu v rámci štátnych štruktúr a v rámci regionálnych, kde je ten zásadný rozdiel?  Hovoríte, že to je o manažéroch? Prekvapujúco, ľudia dôverujú omnoho viac samosprávam ako vláde.

Áno, a mňa to veľmi teší. Ľudia veria samospráve. Skúste sa na to pozrieť z pohľadu zdravého rozumu. Ak starosta nemá výsledky a nerobí dobrú robotu, tak ľudia ho čapicami odtiaľ po štyroch rokoch vyženú. Pritom vo veľkej politike dnes máme osem alebo deväť relevantných politických strán a pri troche šťastia sa väčšina z nich dostane do parlamentu, ale vy neviete, koho volíte. Volíte možno predsedu alebo lídra, ale netušíte, ktorí ďalší ľudia tam s ním budú. Ale my samosprávy ideme s kožou na trh. Keby bolo očkovacie centrum zlé, tak mám tisícky nenávistných mailov. A ja chcem mať dobrú reputáciu a chcem ukázať ľuďom, že to vieme robiť.

Neprehliadnite

Droba: Tí, čo do toho nevidia, tak si povedia, že zlyhala župa